ANKARA HABERLERİ

Metroya yerel seçim ayarı

Oğuz DEMİR
14.08.2012 - 00:00Son Güncelleme :

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, yerel seçimlerin öne alınması halinde metro takviminin daha da sıkışacağını belirterek, çalışmaları hızlandıracaklarını aktardı.

Oğuz DEMİR

ULAŞTIRMA Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Çinli yüklenici firma CSR arasında Ankara metrolarına araç alımı için imza töreni düzenlendi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Alt Yapı Yatırımları Genel Müdürü Metin Tahan, CSR Başkanı Changhon Zheng ile Genel Müdürü Zenghiong Xu arasında anlaşması imzalanan törene, AKP milletvekilleri Salih Kapusuz, Bülent Gedikli, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, ASO Başkanı Nurettin Özdebir, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ile iki ülkenin büyükelçileri ve bürokratlar katıldı.

Programı gözden geçireceğiz

Törende bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “İnşallah seçimler de öne alındığı için Bakanımızın da gayretiyle, seçimlerden önce metromuzu harekete geçireceğiz. Hiç olmazsa ilk iki metromuz işletmeye açılacak. Bu anlamda tüm gayretleri için tekrar teşekkür ediyor ve saygılar sunuyorum” dedi. Gökçek’in konuşmasından sonra Bakan Yıldırım da, “Belediye başkanımız seçimleri de ilan etti, yükümüz biraz daha ağırlaştı, aslında biz 2014 mart ayına göre programımızı yapmıştık ancak bu programı tekrar gözden geçirip 2013 kasım ayına göre yeniden bir yapılanmaya, iş programına gitme ihtiyacı doğacak gibi görünüyor” diye konuştu. Bakan Yıldırım konuşmasını şöyle sürdürdü:

Metroya yerel seçim ayarı

Takvim sıkışık

“Ankara metroları için çok sıkışık bir takvimimiz var. Eğer seçimler öne alınacak olursa bu takvim biraz daha sıkışacak. O yüzden ihale her ne kadar mart ayında gerçekleştirilmiş olsa da bazı hukuki durumlar ve prosedürlerden dolayı sözleşmeyi bugün imzalayabiliyoruz. Öyle ümit ediyorum ki yüklenici CSR firması, bu kayıp zamanı telafi edecek ve metroların açılmasından önce bu araçları hazır hale getirecektir. Bunun Ankaralılar adına bekliyoruz.

Ulaşımda rahatlama sağlayacak

Ankara metroları projesi tamamlandığında mevcut 24 km’lik raylı sistem uzunluğu 68 km’ye çıkacak. 23 istasyon ise 53 istasyona çıkacak. Ankara’nın nüfus yoğunluğunun olduğu bütün bölgelerde hemen hemen raylı sistem, toplu taşıma hazır hale gelecek. Gittikçe büyüyen Ankara’da büyükşehirlerin içinde bulunduğu sorunlardan toplu taşıma da ulaşımda ciddi bir rahatlatma sağlanacaktır. Böylece hepimizin amacı, Başkentimizin, bu güzel kentimizin ulaşım sistemi sorunları asgari düzeye inmiş, daha güzel yaşanılır bir şehir hale gelmesidir.

Tatsız gelişmeler olabiliyor

Bugün itibariyle alt yapı çalışmalarında ortalama üçte ikisini tamamlamış durumdayız. İş programı planlandığı gibi gidiyor. Herhangi bir sorunumuz yok, zaman zaman bu tip projelerde tedbirler alınmasına rağmen bazı tatsız gelişmeler de olabiliyor. Bu tip projelerin tabiatında olan birşeydir. Ben Ankaralılar adına basın mensuplarından istirham ediyorum, bu projenin bitmesi için teşvike ihtiyacımız var. Moral bozan, çalışma azmini olumsuz yönde etkileyen abartılı haberlerin projenin selametle tamamlanmasına bir katkı sağlamayacağının bilinmesini istiyorum. Bunu basın mensuplarından Ankaralılar adına talep ediyorum.”

Yerel seçimler öne alınabilir

Bakan Yıldırım “Yerel seçimler, 2013 Kasım’da olacak mı?” sorusuna ise, yerel seçimlerin öne alınmasının yolunun Anayasa değişikliği olduğunu söyledi. Yerel seçimlerin 5 yılda bir yapıldığını hatırlatan Yıldırım, “Bu konuda AK Parti yerel seçimlerin öne alınabileceğini, bir süreden beri ifade ediyor. Bunun gerçekleşmesi için diğer partilerin olumlu yaklaşmaları gerekiyor. Bu çağrıya MHP’den olumlu yanıt geldi, ama bu konuda henüz süreç başlamadı. Meclis açıldığında bu konu değerlendirilecektir” dedi.

Günde 1 milyon yolcu taşıma kapasitesi

Sözleşme 391 milyon 230 bin dolara ihale edildi. 324 adet metro aracı ile sistem artacak yolcu ihtiyacına göre günde 1 milyondan fazla yolcu taşıyabilecek kapasitede bulunuyor. Maksimum işletme hızı saatte 80 km olan trenlerde yolcu bilgilendirme ekranları, güvenlik için kameralar, vagon aralarında birbirine geçişi sağlayan körükler, sesli anons sistemi, fiziksel engelliler ve bebek arabaları için özel alan, ısıtma, soğutma, havalandırma sistemleri yer alacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Metroya yerel seçim ayarı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Ağustos 2012 tarihinde saat 00 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Metroya yerel seçim ayarı haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

18 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:11
 • Guneş
  07:58
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:33
 • Yatsı
  19:09
Sayfa Başı