Ege Haberleri

  Metronun bitiş tarihi: Meçhul

  Utku BOLULU / İZMİR (DHA)
  31.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin en iddialı projelerinden biri olan Üçyol-Üçkuyular metro projesi 3.5 yıldır bitirilemedi. Bayındır İnşaat’ın 91 milyon YTL’ye kazandığı ilk ihaleyle, temeli Haziran 2005’te atılan inşaat, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu kontrolü altındaki müteahhit firmanın ekonomik sıkıntısı nedeniyle yavaş ilerledi. İnşaat tamamen durunca da, Büyükşehir Belediyesi Kasım 2006’da inşaat sözleşmesini tek taraflı feshetti.

  Metro inşaatının yeni ihalesini Bozoğlu İnşaat 136 milyon 493 bin 246 YTL bedelle kazandıktan sonra 11 Mayıs 2007 tarihinde işe başladı. Önce hızla işe koyulan müteahhit firma tünelleri açmaya başladı. Bugüne kadar tünellerin yüzde 85’i tamamlandı. Ancak, özellikle Poligon istasyonu ve çevresindeki zemin sıvılaşması nedeniyle ortaya teknik sorunlar çıkınca yavaşlayan inşaatta, müteahhit firmanın maddi sıkıntıları da eklenince, öngörülen 540 günlük iş süresinde gecikme makası büyüdü. İş, şantiye panolarında yazılı olan, ihale şartnamesindeki 31 Ekim 2008 tarihli iş bitiş tarihinde gerçekleşmedi.

  Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 2007 yılında yaptığı bir açıklamada hedefin 2009 yılbaşı kutlamasında Bornova meydandan binerek Üçkuyular’da inmek ve yılbaşı kutlamasını İnciraltı Meydanı’nda yapmak olduğunu açıklamıştı. Ancak, Bornova Metrosu’nda da EVKA-3 istasyonu-Bornova Merkez arası hattı, zemin sorunu nedeniyle yapılamadı. Üçyol-Üçkuyular da bitmeyeceği için Kocaoğlu’nun hedefi gerçekleşmedi.

  Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, metro çalışmalarının teknik olanaklar çerçevesinde ilerlediğini açıklarken, uzmanlar mevcut koşullarda inşaatın en az 1 yıl gecikeceğini söyledi.

  Üçyol-Üçkuyular metro hattında 6 istasyon yer alacak. İstasyonlar, İzmirspor (Askeri Hastane), Hatay (Renkli), Göztepe (İlahiyat Kavşağı), Poligon, Güzelyalı (Güzelyalı Tansaş) ve Fahrettin Altay’da (Fahrettin Altay Meydanı) bulunacak. Hattın devreye girmesi ile Üçyol-Üçkuyular arası yaklaşık 9 dakikada kat edilecek. Her istasyonda 4 çıkış noktası bulunacak. Bu çıkış noktaları, İnönü Caddesi’nde yer altından karşıya geçişleri sağlayan alt geçitler olarak da kullanılabilecek. Hattın devreye girmesiyle 90 bin olan metro yolcusu sayısının 160 bine çıkması da bekleniyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı