ANKARA HABERLERİ

Metrolar için radikal öneri

Erdinç ÇELİKKAN
03.12.2014 - 01:19Son Güncelleme :

İstanbul Metrorail Forumu’nda, metronun geldiği bölgelerde değeri artan konutlardan fazla vergi alınması fikri gündeme getirilecek. Uzmanlar, “Metroya en ucuz finansmanı nasıl sağlarız, bunu araştırıyoruz” dedi.

Erdinç ÇELİKKAN

Hükümetin servis araçlarının kaldırılması fikriyle öne çıkan metrolar, İstanbul’da yapılacak olan uluslararası forumda tartışılacak. Uzmanlar forumda, metronun geldiği bölgelerde değeri artan konutlardan fazla vergi alınması fikrini gündeme getirecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Ulaşım AŞ, Tünelcilik Derneği ve Ticari Eşleştirme Derneği, 9-10 Nisan’da “İstanbul Metrorail Forumu” düzenleyecek. Ticari Eşleştirme Derneği Başkanı Koray Tuncer, metrolarla ilgili İngiltere örneğini vererek, “İngilizler metroyu götürmeden önce o bölgedeki tüm araziyi satın alıyor. Orada yatırım yaparak daha sonraki metro projelerinin finansmanını sağlıyor” dedi. Türkiye’nin metro yatırımlarına devam etmesi için böyle bir modele ihtiyaç olduğunu dile getiren Tuncer, sözlerini şöyle sürdürdü:

FİNANS SORUNUNA ÇÖZÜM

“Örneğin bir evin değeri metro gelince 300 bin liradan 400 bin liraya fırlıyor. Bunun için evden daha fazla vergi alınması gerekiyor. Forumda bu düşünceyi somut olarak gündeme getireceğiz. İngiltere’deki bu modelin forumda tartışılmasını istiyoruz. Metronun ve yan sanayi ürünlerinin artık Türkiye’de üretilmesi gerekiyor. Türkiye’nin artık dışarıdan vagon ithal etmemesi lazım. Metroya en ucuz finansmanı nasıl sağlarız bunu araştırıyoruz. Çünkü Türkiye’de İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde ciddi trafik problemi var. Bunu metrolarla çözmek istiyoruz. Metro yatırımları Türkiye’de devletin finansörlüğünde yürütülüyor. Bu nedenle son dönemde daha çok gündeme gelen metroların gittiği yerlerden ilave vergi alınmasını gündeme getireceğiz. Böylece yeni yatırımlar için de finansman sorununu çözmüş olacağız. Bu tarz kilit projeler için çalışıyoruz. Firmaların bilgiyi transfer edeceği ortam yaratılacak.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Metrolar için radikal öneri haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

11 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:06
 • Guneş
  07:53
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  15:17
 • Akşam
  17:31
 • Yatsı
  19:06
Sayfa Başı