Metro'dan 300 milyon Euro'luk yatırım sözü

Hürriyet Haber
16.02.2005 - 01:51 | Son Güncelleme: 16.02.2005 - 01:51

Bugüne kadar Türkiye'ye 500 milyon Euro'luk yatırım yapan Alman Metro'dan yeni yatırım sözü var. Metro CEO'su Hans Joachim Körber Türkiye'ye 300 milyon Euro daha yatıracaklarını açıkladı.

ALMAN Metro Grup, Türkiye'deki yatırımlarını artırıyor. Metro Grup CEO'su ve Yönetim Kurulu Başkanı Hans Joachim Körber, bugüne kadar 500 milyon Euro yatırım yaptıkları Türkiye'ye 300 milyon Euro daha yatıracaklarını açıkladı. Metro Grup, Almanya'da bulunan 723 Real ve Extra mağazasında bir hafta süreyle Türk gıda ürünlerinin satılacağı kampanya başlattı. Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, ‘Türk Gıda Ürünleri Haftası’nın Ratingen Real mağazasındaki açılışında yaptığı konuşmada, Dış Ticaret Müsteşarlığı ve Metro Grup'un yaptığı bu çalışmadan dolayı memnuniyet duyduğunu ifade ederek, bir başlangıç niteliğindeki çalışmanın sonuçlarının hep birlikte görüleceğini söyledi.

EN BÜYÜK TİCARİ ORTAK:

Tüzmen, Almanya'nın Türkiye'nin en büyük ticari ortağı olduğunu vurgulayarak, ‘Yaklaşık 21 milyar dolarlık karşılıklı ticaret hacmi gerçekleştiriyoruz. 12 milyar dolarlık ithalat ve 9 milyar dolarlık da ihracat yapıyoruz. Almanya pazarında gıda ürünlerimizin kalıcı bir yer edinmesi için bu çalışmalarımız son derece önemli’ diye konuştu. Sadece gıda ürünlerinde değil, otomotiv ve elektronik ürünlerinde de Türkiye'nin kalitesiyle bütün dünya pazarlarında bulunduğunu dile getiren Tüzmen, ‘Tarım, gıda ve işlenmiş gıda ürünleri son derece kaliteli ürettiğimiz ve Almanya'nın damak tadına uygun güzel ürünlerdir’ dedi.

METRO BENCE DOĞRU YAPTI:

Kürşad Tüzmen, basın mensuplarının sorularını yanıtlarken de, Türkiye ile Almanya arasındaki 21 milyar dolarlık ticaret hacmini ilk fırsatta avro bazına, 20 milyar Euro seviyesine çekmeyi düşündüklerini kaydederek, ‘Bu da önümüzdeki dönemlerde rahatlıkla gerçekleştirebileceğimiz bir rakamdır. Ben iki üç yıl içerisinde Türkiye-Almanya ticaret hacminin yaklaşık 27-30 milyar doları rahatlıkla bulabileceğine inanıyorum’ diye konuştu. Almanya'nın Türkiye'yi AB üyeliği sürecinde samimi olarak destekleyen ülkelerin başında geldiğini ifade eden Tüzmen, Metro gibi büyük bir şirketin Türkiye'nin geleceğine yaptığı yatırımın artarak devam edeceğini kaydetti. Tüzmen, ‘Metro Türkiye'ye, Türkiye'nin geleceğine yatırım yaptı ve bence doğru yaptı. Türk Gıda Ürünleri Haftası gibi çalışmalarla iki ülke arasındaki ticaret hacmi de artacaktır’ diye konuştu.

300 MİLYON EURO YATIRIM:

Körber de konuşmasında, Türkiye'nin kısa zamanda başardıklarından çok etkilendiğini dile getirerek, ‘Çok zor bir durumdayken Avrupa'nın en hırslı ve başarılı reform programlarından birini yola koydunuz, Avrupa'nın en başarılı ve azimli reformlarından birini gerçekleştirdiniz’ diye konuştu. Metro Grup olarak 15 yılı aşkın süredir Türkiye'de faaliyet gösterdiklerini anımsatan Körber, 2003 yılında 674 milyon Euro ciro ile Türkiye'deki ikinci büyük perakendeci konumunda olduklarını vurguladı. Hans Joachim Körber, ‘Yatırımlarımız devam etmektedir. Bugüne kadar Türkiye'de 500 milyon Euro yatırımda bulunduk. Gelecek yıllarda açacağımız marketlerle 300 milyon Euro'luk yatırım gerçekleştireceğiz. Türkiye Metro Grubu için önemli bir pazar’ dedi. 25 yıl önce Türkiye'den ürün ithal etmeye başladıklarını belirten Körber, ‘Türkiye'den her yıl 3 bin 800'ü aşkın tedarikçiden 600 milyon Euro hacmine ulaşan ürün ithal ediyoruz’ şeklinde konuştu.

Almanya'da yılda 73 ton lahmacun satıyoruz

REAL
Hipermarketler Zinciri Başkanı Uwe Hölzer de, Türkiye'nin gelişmesine katkıda bulunmaya devam etmek ve şimdiye kadar olandan daha fazla mağaza açmak istediklerini söyledi. Türkiye'den aldıkları malları yıllardan beri Almanya'da pazarladıklarına dikkati çeken Hölzer, ‘Almanya'da Türk pizzası olarak bilinen lahmacun, bizim mağazalarda yılda 73 ton satılmakta, yine 42 ton Gazi peyniri bizim tarafımızdan satılmaktadır’ dedi. Hölzer, Almanya'da hiç kimsenin damak zevki açısından Türkiye'deki güzel ürünlerden mahrum kalmasını istemediklerini, Türk Gıda Ürünleri Haftası ile Türkiye'nin leziz ürünlerinin reklamını yapmak istediklerini söyledi.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı