Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Metroda olağanüstü manzara

Ayşen GÜR

Dün, metronun deneme seferi törenine, eski başkanlardan Nurettin Sözen'in çağrılmadığını yazmıştım. Bu bilgiyi Nurettin Sözen'den almıştık. Ancak dün yazdıklarımı bugün memnuniyetle geri alıyorum. Çünkü Büyükşehir Belediyesi eski başkanı da davet etti ve o da törene katıldı.

Böylece İstanbul için sembolik önemi en az pratik önemi kadar büyük olan metronun deneme seferine üç başkan birlikte katıldılar.

Nurettin Sözen, Recep Tayyip Erdoğan, Ali Müfit Gürtuna...

Üçü de (ikisi aynı partiden olmakla birlikte) farklı kişilikte başkanlar.

İkisi seçim kampanyasının ortasında, biri hapishaneye girmeye hazırlanıyor. Arkalarında yıllardan beri özlenen bir proje, yani metro. Sanki Türk siyasetinin bir fotoğrafı.

Emine Erdoğan ağlıyor. Bugün eşi hapse girecek.

12 Eylül'ün en kötü döneminde, 1981 kışında, tutuklu İstanbul Belediye Başkanı Ahmet İsvan'ın televizyona çıkarıldığı, bitkin ama vakur, işkence görmediğini söylediği (söyletildiği) günleri hatırladım.

O görüntü kafama kazınmıştı.

Hani ‘‘de’’ harfiyle başlayan, eski Yunanca'dan gelen, dört heceli, telaffuzu zor, içe sindirilmesi daha da zor olan kelimenin ne anlama geldiğini o sıralarda kavramıştım.

Bugün değilse bile, yarın ya da öbür gün, kabul etmek lazım:

Demokrasi herkese lazım.

Bugün hapse girecek olan Tayyip Erdoğan'a sabır diliyoruz.

Bir dilek

Bana tuhaf bir şeyler oldu. Metro töreninde İstanbul'u arka arkaya yönetmiş o üç başkanı mutlaka yanyana görmek istiyordum. Bunun ne önemi vardı ki? Sebebini sonradan anladım: Kötümser, şüpheci bir insan olmama, sahte hoşgörü ve suni diyalog görüntülerinden nefret etmeme rağmen, aslında bilinçaltımda güçlü bir özlem ışığının yandığını hissettim.

Siyasi ve toplumsal gerginliklerin üstümüze bir kara bulut gibi çökmediği bir iklimde, bütün enerjimizi kendi küçük, fakat gerçek sorunlarımıza verip, kendi hayatımızı yaşama özlemi.

Bence herkesin bilinçaltında benim gibi kendi hayatını yaşamak özlemi yatıyor. Bu özlemin gücü inşallah bir gün galip gelir.

Hürriyet İstanbul bayram sırasında yerini Hürriyet Bayram ekine bırakarak önümüzdeki hafta perşembe gününe kadar tatile çıkıyor.

Okuyucularımızın Kurban Bayramı'nı kutlarız.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI