"Nedim Bubik" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nedim Bubik" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nedim Bubik

Metroda karar var ya umut

“İzmir’i demirağlarla örüyoruz. Kentin kuzey ve güney ucunu 80 kilometrelik raylı sistem hattıyla birleştiriyoruz.”“Kararlıyız bitireceğiz. İzmir metrosundaki iptal kararını yargıya taşıdık. Yarım kalan tünel betonlarını tamamlamak için kendi olanaklarımızla çalışmalara başladık.”

*****
İki yazı. İkisinin de altında “İzmir Büyükşehir Belediyesi” imzası var. İlki, yani İzmir’in demirağlarla örüleceğini bildireni, 2006’da kentin hemen her yerindeydi. İkinci yazıyı da, bugünlerde görüyoruz. Konu, bana göre İzmir’in, Büyükşehir’in yumuşak karnı, metro.
*****
İzmir’de yaşayan herkes, yıllardır metro hatlarının çoğalmasını bekliyor. Gaziemir-Aliağa ve Üçyol-Üçkuyular’ın yapılmasını. Üçyol-Bornova’nın uzatılmasını. Umutluyduk da. Bornova’da, Üçkuyular’da hatların ne zaman biteceği bile yazılıydı. Olmadı. Kimi yerde zemin elvermedi. Kimisi, ihale iptalleriyle tıkandı. Ve İzmir, yeni metro vagonlarının sadece fotoğrafını görebildi.
*****
Girişteki ilk yazıda verilen söz, sadece belleklerde kaldı, gerçekleşemedi. Gelelim ikincisine. Büyükşehir Belediyesi’nin ekipleri Üçyol-Üçkuyular arasında açılabilen tünelin betonu için yeraltında çalışmaya başladı. Bu çalışma zorunlu, çünkü çökme tehlikesi var. Bir yandan da ihale iptaliyle ilgili yargı kararı beklenecek.
*****
Büyükşehir Belediyesi, Üçyol-Üçkuyular arasınadaki son sözünü, yargı kararından sonra söyleyecek herhalde. Bu arada, betonlama çalışmaları sürecek. Ya diğer hatlar? Gaziemir-Aliağa, ilk hattın Bornova merkezine uzatılması?
*****
Ama bir gerçek var. İzmirliler, ağdan çoktan vazgeçti. Kamu İhale Kurulu engeline, “Üçüncü şahıs” gibi tartışmalara da kulaklarını tıkadı. Mazeretlerden de bıktı. Yaşamının, ulaşımın kolaylaşmasını istiyor, bekliyor. Ve zamanı gelince, kararını da verecek.           
 ENGELLİLER DÜŞÜNÜLÜYOR
Pazar günü İnciraltı’ndaki Kent Ormanı’na gittim. Güzelyalı’dan başlayarak, Kent Ormanı girişindeki Engelliler Kültür Merkezi’ne doğru kaldırımlarda çalışma var. Büyükşehir Belediyesi, engellilere kolaylık sağlamak için kaldırımları yollarla sıfırlıyor. Ne diyeyim, kolay gelsin.
X