Ege Haberleri

EGE

  Metroda iki ay sonra iki istasyonda deneme seferi

  Utku BOLULU / İZMİR, (DHA)
  25.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 24.05.2011 - 23:15

  İZMİR Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, basın mensuplarıyla metro tüneline indi, İzmirspor İstasyonu’nda geniş bilgi verdi, soruları yanıtladı.

  Kocaoğlu, 11,5 kilometrelik Bornova-Üçyol hattında eski başkanlar Yüksel Çakmur, Burhan Özfatura ve Ahmet Piriştina’nın payı olduğu söyledi. Burrüada günlük ortalama 150 bin yolcu taşındığını belirten Kocaoğlu, hattın uzamasıyla sayının 300 bini aşacağını belirtti. Üçyol’dan ray döşenen rayların döşendiği İzmirspor’da fayansa başladıklarına dikkat çeken Kocaoğlu, Hatay İstasyonu’nda da hat ve ince işlerin 2 ayda tamamlanacağını belirtti. Kocaoğlu, İzmirspor ve Hatay istasyonlarında 2 ay sonra deneme seferlerine başlayabileceklerini söyledi. Metro inşaatlarında zaman zaman hedeflenen süreçten 15-20 gün sapmalar olabildiğini vurgulayan Kocaoğlu, İnönü Caddesi’nde trafiğe kısmen açtıklarını, 45 gün sonra da Göztepe İstasyonu’nun üzerini açacaklarını söyledi.

  Poligon çok kritik

  Kocaoğlu, en büyük problemin Poligon ve Fahrettin Altay İstasyonu ve tünel yapımında zemin çürütmesi işleminde karşılarına çıktığını açıkladı. Sert zemine makinelerin dayanmadığını dile getiren Kocaoğlu, yeni teknolojili olanların alındığını söyledi. Fahrettin Altay’da sorunun kısa sürede çözüleceğini belirten Kocaoğlu, Poligon’da ise problemli zeminle mücadelenin sürdüğünü anlatarak şunları söyledi:

  “Nasıl Aliağa-Menderes banliyö hattı inşatının Karşıyaka tüneli bölümünde zemin sıvılaşması nedeniyle sorun yaşadığımız için bir gecikme olduysa burada aynısı oldu. Nasıl Karşıyaka tüneli bittiğinde, tüm banliyö hattı inşaatı bittiyse, burada kritik nokta Poligon İstasyonu’dur. Hattın bitişi Poligon’un bitişiyle olacaktır. Hedefimiz yıl sonuna kadar hattı açmak, en azından deneme seferlerine başlamaktır.”

  Vapur kredisi takıldı

  Kocaoğlu, Körfez’e alacakları yeni vapurların dış krediyle gerçekleşecek ihalesi için Hazine’den bekledikleri onayın seçim sonrasına kaldığını belirtekrek, “Üç yabancı finans kuruluşuyla görüşmeler yaptık. Mali yapımız incelendi. Seçimden sonra Hazine’ne onayı olmaz, bir formül bulunmazsa yurtiçi kredi kuruluşlarından yaparız. Ancak bu faiz yükü getiriyor. Bu nedenle yabancı kredi kuruluşlarıyla çalışmak istiyoruz” dedi. Üç tramvay hattıyla ilgili DLH ve DPT incelemesinin sürdüğünü belirten Kocaoğlu, bu projeye de kredi bulabileceklerini söyledi. Kocaoğlu, Alaybey - Mavişehir, Üçkuyular-Halkapınar ve Şirinyer-Tınaztepe arası toplam 33 kilometrelik tramvay hatlarının İzmir’in önemli projesi olduğunu, üç hatta 800 bin yolcu taşınabileceğini belirtti.

  Tüp geçide teşekkür

  Aziz Kocaoğlu, Kordonyolu tartışmalarında, Kordon’un alttan tünelle geçilmesi gündeme geldiğinde, dönemin Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen’e Üçyular-Bostanlı arasını önerdiğini söyledi. Daha sonra Binali Yıldırım’ın tüp geçitle ilgili fizilibilte çalışması başlattığını dile getiren Kocaoğlu, şunları söyledi: “Tüp geçit projesinin İzmir’e faydalı olacağına inanıyorum. Birincisi trafiği son derece rahatlatacaktır. İkincisi ise şu anda çevre yolunu dolaşarak Aydın yönüne giden araçlar çok fazla kilometre sarfetmektedir. Buradan daha kısa mesafede gidecektir. Tasarruf sağlanacağına inanıyorum. Ben o projeye sıcak bakıyorum. Benim öncelik sıralamamda nerede olur, ne zaman başlarım bir şey söyleyemem. Çünkü benim yükümlülüğümde değil ama Ulaştırma Bakanlığı bunu yaparsa teşekkür ederiz.”

  Şükranlarımızı sunarız

  Ankara ve İstanbul metrolarının Ulaştırma Bakanlığı’na devredildiğini, bu süreçte İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin mevcut yatırımını, siyasilerin “Yapamıyorsunuz, beceriksizsiniz” gibi söylemleri sürerken ihalesini yaptıklarını belirten Kocaoğlu, şöyle konuştu: “İhaleyi gerçekten işin ehli firmalar aldı. Sıkıntımız yok. Üçyol - Üçkuyular ve Bornova- Evka 3 hattını yaptığımızı söyledik. Ulaştırma Bakanlığı’na, ‘İzmir’e destek vermek istiyorsanız Halkapınar- Otogar, Üçyol - Buca Tınaztepe, Üçkuyular- Narlıdere hatlarını hükümet bütçesinden yapabilirsiniz. Ankara’ya nasıl protokol çerçevesinde yapılıyorsa, bize de yapabilirsiniz’ diye yazılı talepte bulunduk. Sanıyorum talebi inceliyorlar. Hükümet bütçesinden metrolarımıza destek verilirse biz de İzmir halkı adına şükranlarımızı sunarız.”

  İzmir kavga istemiyor

  İzmir’in devlet bütçesinden hak ettiği payı alamadığını savunan Kocaoğlu, şu görüşleri dile getirdi:
  “İzmir’in en az otuz yıldır devlet bütçesinden hak ettiğinin çok çok altında, sadece cari giderler için para aldığını herkes biliyor. Birkaç tane konuşulan projenin, zaten olmazsa olmaz olduğunu, maliyetine baktığımızda İzmir’in merkezi bütçeye verdiği katkının devede kulak olmadığını, okur - yazar, gazeteci, ekonomiden biraz anlayan, dünyayı Türkiye’yi takip eden insanlar bilir. Umuyorum önümüzdeki seçimden sonra kim kazanırsa kazansan, hükümet İzmir’in bu yatırımsızlığını, yatırımlarının ötelenmesini gündeme alır. Siyasi olarak konuşmuyorum. Çünkü yerel seçim yok. Biz birçok seçim geçirdik. İzmir’in insanına İzmir’in dokusuna uygun seçimler yaptık. Tansiyonu hiç yükseltmedik, güle oynaya, esprilerle seçim yaptık. Birbirimize saygı duyduk. Belden aşağı vurmadık. İzmir insanının patırtı, gürültü, kavga, dövüş istemediğini aklı selimle sevecenlikle hoşgörü ile siyasetin yapılmasına inandığını hatırlatmak istiyorum. Tansiyonu biraz düşürmek gerekiyor. Seçim yaklaştıkça tansiyon artıyor.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı