ANKARA HABERLERİ

Metroda Büyükşehir OSTİM işbirliği

Hürriyet Haber
29.12.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Ankara Metrosu’nun yedek parçaları ve vagonlarının üretimi ile yenileme çalışmaları OSTİM’de yapılacak. Konuyla ilgili ilk görüşmeler Büyükşehir Belediyesi yönetimi ile OSTİM OSB yönetimi ve bölge sanayicileri arasında yapıldı.

Hürriyet Haber

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek OSTİM Organize Sanayi Bölgesi’ni ziyaret etti. İlk olarak OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın ile OSB’nin yeni hizmet binasında görüşen Gökçek, yeşil bina hakkında bilgi aldı.

Aydın, yeni binalarında alternatif ve yenilenebilir enerji kaynaklarını kullandıklarını belirterek, hizmet binasının örnek teşkil ettiğini vurguladı. Gökçek, “OSTİM’de yapılması gereken her ne varsa üzerimize düşeni yaparız. Kendi sanayicimizin üretimini ve istihdamını desteklemek zorundayız” dedi.

Amaç kümelenmek

OSTİM Organize Sanayi Bölgesi hizmet binası eğitim salonunda metro yedek parçaları ve vagonları konularında çalışma yapabilecek sanayicilerle buluşan Gökçek, Aydın ve sanayicileri dinledi. Aydın, yerli imkanların harekete geçirilmesi ve firmalara destek olunması gerektiğine işaret ederek, “Kümelenme faaliyetleri yapıyoruz. Üniversiteleri, araştırma kurumlarını, kamu kurum kuruluşlarımızı ve firmalarımızı bir araya getiriyoruz. Amacımız yapılacak işle alakalı bütün aktörleri buluşturmak” dedi. Ankara metrosunun sadece yedek parçalarının değil, metronun kendisinin de OSTİM’de yapılabileceğinin altını çizen Aydın, “Diğer şehirlerin metrolarını da burada yapıp Ankara’dan gönderelim. Burayı bir merkez haline getirelim” diye konuştu.

Desteğe hazırız

OSTİM’de yol, asfalt, kavşak, köprü gibi altyapı sorunları da değerlendirildi. Gökçek, “OSB yasası dolayısı ile bizim hizmet sunmamızda bazı sıkıntılar oldu ve hizmetlerde bir kopukluk yaşadık. Bu durum bölgeye zarar veriyor, biz de üzülüyoruz. Altyapı olursa, üst yapı çalışmasını zaten bölge yönetimi ve sanayiciler başarıyor. Asfalt ve yollar konusunda da pratik çözüm getirmeliyiz. Biz bu hizmetler konusunda size açık çek veriyoruz” dedi.

Komple vagon yapımı ve yedek parça üretimi olmak üzere iki ana başlık altında şekillenecek olan projenin işleyişini yürütmek üzere Ankara Büyükşehir Belediyesi ve OSTİM Organize Sanayi Bölgesi yetkililerinin katılımıyla bir çalışma grubu oluşturuldu. Proje kapsamında Ar-Ge’si yapılıp geliştirilebilecek parçalar üzerine de çalışma yapılacak.

Yerli üretimin yanındayız

FİRMA ziyaretlerinde bulunan Gökçek, yetkililerden ayrıntılı bilgiler alarak üretilen malzemeleri yakından inceledi. Büyükşehir Belediyesi ile OSTİM arasındaki görüşmenin temel konusu ise Ankara metrosunun yedek parçalarının ve vagonlarının üretilmesine yönelik oldu. Bu konuda OSTİM’li sanayicilerle bir araya gelen Gökçek, yerli üreticinin ve Türk sanayicisinin yanında yer almak istediklerini kaydetti.
OSTİM Yatırım A.Ş. Proje Koordinatörü Abdullah Çörtü, OSTİM’de metro konusunda yapılan çalışmalara ilişkin olarak Gökçek’e bilgi verdi. Sunumun ardından firma temsilcilerinin de konu hakkındaki düşüncelerini alan Gökçek, Ankara Metrosu’nun yedek parçalarının ve vagonlarının OSTİM’de üretilmesine yönelik projenin startını verdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Metroda Büyükşehir OSTİM işbirliği haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   05:22
  • Guneş
   07:01
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:42
  • Akşam
   18:05
  • Yatsı
   19:33
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı