ANKARA HABERLERİ

Metroda afet riski araştırması

Fatih TEKECİ
11 Temmuz 2012 - 00:00Son Güncelleme : 10 Temmuz 2012 - 16:57

Büyükşehir Belediye Meclisi MHP Grubu, Başkent’te mcydana gelen “göçük” olayının ardından mevcut ve yapımı süren metro güzergahları ile Yenimahalle Demetevler bölgesinde “afet riski” araştırması yapılması yönünde önerge verdi.

Fatih TEKECİ

BÜYÜKŞEHİR Belediye Meclisi temmuz ayı olağan taplantısında, geçtiğimiz ay İnönü Bulvarı üzerinde bir vatandaşın hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan “göçük” konusu gündeme geldi. Meclis’te konuyla ilgili MHP Grubu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, “Riskli alan ve riskli yapı tespiti” konulu genelgesini kaynak göstererek, Başkent’te mevcut ve yapımı süren metro güzergahları ile Yenimahalle Demetevler bölgesinde “afet riski” araştırması yapılması yönünde önerge verdi.

Komisyonda görüşülecek

Görüşülmek üzere Altyapı Komisyonu’na gönderilen önergenin kabul edilmesi durumunda ise Ankara Metrosu ve Demetevler bölgesi, ilgili kurum, kuruluş ve üniversiteler ile işbirliği yapılarak, afet riski açısından taranacak. MHP Grup Başkanı Hamit Yavuz ve MHP’li üyeler İbrahim Uyar ve Mehmet Yıldız, imzalı önergede araştırmayla ilgili gerekçe olarak şunlar gösterildi:

Riskli alanlar belirlenecek

“Riskli yapılar, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun’daki yetki çerçevesinde Büyükşehir Belediyeleri tarafından tespit edilecektir. Bu kapsamda metro çalışmalarının başladığı günden bugüne kadar mevcut metro güzergahları ile yapılmakta olan metro güzergahlarının etki alanında risk taşıyan alanların belirlenmesi için ilgili kurum, kuruluş ya da üniversitelerle işbirliği yapılarak, tespit ettirilmesi hususunun meclisimizce değerlendirilerek, gereğinin yapılmasını arz ederiz.”

Demetevler incelensin

MHP Grubu ayrıca, Yenimahalle Demetevler bölgesinde de afet riski araştırması yapılması istedi. Önergede, “Demetevler bölgesinin incelenerek afet riski taşıyıp taşımadığının tespit edilmesi, afet riski taşıyorsa ne gibi tedbirler alınması gerektiği hususunda meclisimizce gerekli çalışmanın yapılması için bir karar alınmasını arz ederiz” ifadelerine yer verildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Metroda afet riski araştırması haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ağustos 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:09
  • Guneş
   05:58
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:49
  • Akşam
   19:46
  • Yatsı
   21:20
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı