Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Metro töreni seçim mitingi gibiydi

  Hürriyet Haber
  18 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 18 Mart 1999 - 00:01

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, İstanbul Metrosu'nun Unkapanı-Yenikapı hattının temel atma törenini, seçim mitingine dönüştürdü.

  Dün İstanbul Ticaret Odası yanındaki yeşil alanda düzenlenen törene, önceden katılacağı bildirilmesine rağmen, eski Başkan Tayyip Erdoğan gelmedi. Gürtuna, banttan yayınlanan ve sözleri, ‘‘Hem vefalı hem de cesur Gürtuna oy Gürtuna / İstanbul’a yakışıyor Ali Müfit Gürtuna’’ biçiminde değiştirilmiş ‘‘Kağızman’a ısmarladım nar gele yar, nar gele’’ türküsüyle karşılandı. Önceden halka dağıtılmış posterleri açılırken, Gürtuna'nın başından aşağı konfetiler atıldı. Bir saate yakın konuşan Gürtuna, sadece bir cümle ile Metro’ya değinerek, hayırlı olmasını diledi. Yenikapı-Unkapanı arasında 2 bin 520 metresi metro, 635 metresi hafif raylı sistem olarak planlanan projenin kaba inşaatı 2001 yılında sona erecek ve 145 milyon dolar harcanacak.

  Törene Fazilet'in seçilmesine kesin gözüyle bakan İstanbul I. bölge milletvekili adaylarından başörtülü Merve Kabakçı da katıldı ve bir konuşma yaptı. Merve Kavakçı, son günlerde kendisine en çok, ‘‘Eğer seçilir, meclise girerseniz yapacağınız ne olacak?' sorusunun yöneltildiğini belirtti. Kavakçı şunları söyledi:

  ‘‘Elbetteki bazı engellerle karşı karşıya kalacağız ama, inşaallah bizlere düşen, Faziletli hanımlara ve beylere düşen bir davranış şekli olan, en uzlaşmacı, demokrasiye en yakışır şekilde ve herkesi kucaklayıcı, hiç kimse arasında görünüş, dil veya ırk farkı gözetmeksizin milletimize, vatanımıza ne hizmet etmek gerekiyorsa, onu yapacağız. Karşımıza dikilen bazı baskıcı ve dayatmacı zihniyetler olacaktır. Onlarla yek bir vücut olarak, uzlaşmacı ortamlarda, demokratik insanlara yakışır şekilde mücadele vermeliyiz. Zaman kırgınlık zamanı değildir. Zaman, bir bütün, tek bir vücut olma zamanıdır. Zaman, Fazilet Partisi’nin yerel yönetimlerdeki başarısını Meclis’e taşıma, tek başına iktidar olma zamanıdır.'

  Buraya üç satır yasal satır yasal

  İstanbul Metrosu’nun Unkapanı-Yenikapı hattı için görkemli bir temel atma töreni hazırlandı. Balonlarla donatılan tören alınında, temel atılırken, balonlar uçuruldu, hava basınçlı cihazlarla konfetiler püskürtüldü, renkli dumanlar oluşturuldu. Harcamadan kaçınılmadan düzenlenen tören alanında, büyük çapta vantilatörlerle şişirilen plastik boruların ne anlam ifade ettiğini anlaşılamadı. Basınçlı havanın etkisiyle sağa sola eğilip, bükülen, doğrulan hareket halindeki sütunların işleviyle ilgili olarak bir gazetecinin, ‘Viagra reklamına benziyor’ esprisi, gülüşmelere yol açtı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı