Metro gelir, hoş gelir

Sadık bir metro kullanıcısıyım. Bazen işim olmasa bile metroya biner, saçma sapan güzergahlara giderim. Kadıköy-Kartal metro hattının açılacağını haber aldığımdan beri de içim kıpır kıpırdı. 17 Ağustos Cuma günü soluğu açılış töreninde aldım. Sevgili dostum Feyyaz ile merak edebileceğiniz her şeyi sizler için test ettik.

Aziz KEDİ
18 Ağustos 2012 - 19:57:35

Çok eyleme katıldım, çok mitingde bulundum; böyle güvenlik önlemi görmedim. Pencerelerde normal nişancılar, damlarda keskin nişancılar, çöp konteynerlerine saklanmış ölüm timleri, sonsuz sivil polis, sayısız çevik kuvvet elemanı, takım elbiseli korumalar derken, bariyerlerle çevrili üst arama noktasına ulaştık. Öyle ciddiyetle arandık ki bir memur “aklında devlet ya da milletle ilgili kötümser düşünceler var mı?” bile diye sordu. “Yok” deyince tören alanına girebildik.
Üst düzey erkânın gelişini beklerken hemen halkla kaynaştım. Çimlerde onlarla birlikte uyukladım.

/images/100/0x0/55ea895af018fbb8f8866a69Çok ilginç bir müzik festivalinin ana sahnesinin önünde gibi hissediyorduk. Uzaktan sayın Binali Yıldırım belirince “Bineealeiiayyy” diye ağlayıp tişörtümü yırtmaya çalıştım. Bunu Feyyaz engellendi. “Abi adama ayıp” dedi.

Sevgili okurlar, böyle hassas böyle duygu dolu bir kalabalık görmemişsinizdir! Omzuma dayanıp ağlayanlar mı istersiniz, Başbakan’ı yakından görmek için bana rüşvet teklif edeni mi... Protokol yavaş yavaş yerini almaya başlarken kalabalıkta bir dalgalanma oldu. “Hah sayın Başbakanımız geldi!!” diye heyecanlanırken kendisi gibi heybetli korumalarıyla Yiğit Bulut’un giriş yaptığı anlaşıldı. Yiğit Bey’e dokunmaya çalışırken korumalardan biri bana döner tekme atınca bayılmışım.
Ayıldığımda gök yırtılıyor sandım. Böyle bir sevinç gösterisi ve tezahüratın en son Queen’in 1986 Wembley konserinde görüldüğüne emin olabilirsiniz. Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan alana teşrif edince vatandaş gerçekten kendinden geçti, sevinç çığlıkları stratosfere erişti.

SURİYELİ KARDEŞLERİMİZ

Sayın Kadir Topbaş ve Sayın Binali Yıldırım’ın kısa ama etkili konuşmalarının ardından, sözü Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan aldı. Konuşmasının ana eksenini Suriye ve Arakan’daki rejimin yanlışlığı üzerine kurmuştu. Ancak etrafımdaki vatandaşlar beni o kadar sıkıştırıyordu ki bir noktada zihnim bulanmaya başladı. Diyaframıma baskı yapan beyaz sakallı yaşlı bir amca “CHP” diye bağırarak boğazımı sıkınca yine bayılmışım.

Ayıldığımda tören alanı bomboştu. Feyyaz “Abi gel herkes metroya girdi” diye beni sürükledi. Ancak metro girişinin ağzında mahşeri bir kalabalık gördük. Fakat insanların yüzünde anlatılmaz bir hüzün görünce çok şaşırdım. Ağlayan insanlar vardı. Hemen sordum “Amca sevinç gözyaşları mı bunlar?” “Yok oğlum, Başbakan girdi, bizi almadılar” dedi. “Fakat amcacığım...” filan diye teselli etmeye çalışırken bambaşka bir amca “Saat altıya kadar kapılar açılmıyormuş” diyerek uzun hava okumaya başladı. Bir çocuk, foto muhabirimiz Selçuk’un beline sarılarak “Hangi kanal bu?” diye bağırdı. Ben “Hürriyet” dedim. “Kaçta yayınlacak?” diye sordu. Feyyaz “sekizde” dedi. Saat altıya kadar beklemek üzere bir kenara çekildik.

BİR ŞEHİRCİLİK GURURU

Öncelikle belirtmek gerekir ki Kadıköy metro durağıyla entegre metrobüs durağının arası yayan olarak 45 dakika. Bu nedenle eğer aceleniz varsa metrodan çıktıktan sonra sahildeki balonu kullanarak metrobüse ulaşabilirsiniz. Her neyse, saatimiz gelince Kadıköy durağından içeri girdik.
Sevindiğimiz ilk nokta bu durağın Taksim’deki muadili gibi yeryüzünün derinliklerine kadar inmemesi oldu.
O sırada bir görevli yanaştı ve “Abi bugün ücretsiz, bir şey atmana gerek yok” dedi. Tüm turnikeler ücretsiz olmasına karşın ısrarla engelli kapısını zorlayan engelsiz vatandaş oranı, yine, kayda değer yükseklikteydi.

Kadıköy-Kartal hattındaki tüm duraklarda sadelik ve ferahlık hakim. Ankara ve İstanbul Avrupa Yakası metro hatlarındaki ‘çok sonradan zengin olmuş çok zengin adam banyosu’ estetiği burada göze çarpmıyor. Fayans yok bir kere. Her durakta sade ama güzel birer Osmanlı motifi kullanılmış. Koridorlar geniş, havalandırma iyi, navigasyon kolay. Bir dakika içinde perona inebiliyorsunuz. Biz de aynen böyle yaptık.

/images/100/0x0/55ea895bf018fbb8f8866a6bAVRUPAİ BİR SARI ÇİZGİ

Perona inince derhal sarı çizgiyi analiz ettim. Bildiğiniz gibi gazeteyi gösteren dizgisidir, metroyu gösteren sarı çizgisidir. Oldukça Avrupai, kauçuk, babacan bir çizgi buldum. İnsanın bunu geçesi gelmez. Hiç uyarı olmasa da “ya ben bunu geçmeyeyim neme lazım” dersin.

İşte tam bu tetkikim sırasında peronu korkunç bir dragon çığlığı doldurdu. Metro treni bildiğin Nazgûl sesiyle geliyor a dostlar. Herkesin ödü patladı. Dünyanın en korkunç sesi bu değilse nedir, ben bilmiyorum.

Kompartımana girince bir sürprizle karşılaştık: İç mekân gerçek bir İsveç dağ evi gibi dizayn edilmiş. Desenli bir tavan, desenli bir zemin, alçak, sıcak bir hacim. Koltuklarda sarı ve kahve tonları tercih edilmiş. İnsanın yerleşip bir süre sonra ailesini de yanına aldırası geliyor. Avrupa yakası metrosunun abusluğu, bembeyaz poliklinik havası burada yok.

Yolculuk başladı. İçerinin tenha olmasından faydalanarak ilk önce ‘iş dönüşü eve giderken hangi biçimde ve rahatlıkta gevreyebiliriz’ testi uyguladım. Sonuç mükemmel. Hatta çok yüzsüzseniz koltukların üstüne komple uzanıp uyuyabilirsiniz bile.
Plastik tutamaçlar çok kaliteli. 80 kilo halimle 80 küsür barfiks çektim, gık demediler.

MÜTHİŞ BİR KİBARLIK

Bu hattın karşı kıyıdakinden bir farkı da, anons yapan mekanik sesin akıl almayacak kadar kibar olması ve hemen her şeyle ilgilenmesi. “Şu anda geçiş sinyali almadığımız için bir süre bekleyeceğiz, çok özür dileriz”, “Lütfen kapılara abanmayınız, isterseniz pencerelere abanabilirsiniz” ya da “Mahmut Abi nasılsın, yengeye selamlar” gibi sıcak tembihlerin ardı arkası kesilmiyor.

Uyarı levhaları da yerli yerinde. “Tarım yapmak yasaktır”, “Dedeniz ayakta dikilirken gebeş gibi oturmanız ayıptır”, “Artistlik yapmayınız”, “Hamile kalmak tehlikeli ve yasaktır”, “Puset ittirebilirsiniz” ve “Metro kapılarıyla Lambada yapmayınız” gibi caydırıcı levhalar söz konusu. Kısacası, yolculuğunuza huzurla devam etmeniz için her şey düşünülmüş.

Anadolu Yakası’nı pek iyi tanımadığım için yol boyu geçtiğimiz Ayrılıktepe, Güzelkuş, Genişplato gibi durakların nereye çıktığını kestiremedim. Ancak Kartal’a, vaat edildiği üzere, tam 32 dakikada eriştik. Mutluyduk. Kartal metro istasyonunun dışındaki çimenlik bir süre yüzüstü yatıp uyuduk.
Geri dönüş yolundaysa bir gerçeği daha fark ettim: Bu metronun içi de çok gürültülü yahu! Acaba benim kafa mı gitti dedim, kulağıma Slayer koydum, onu bile net duyamadım düşünün... Hassas yolcuları şimdiden uyarmış olayım.

SONUÇ

Kadıköy-Kartal metro hattının Gebze’ye kadar uzatılması düşünülüyormuş. Bana sorarsanız bu hattı ilk etapta Eskişehir’e, sonra da Mardin’e kadar uzatmalıyız, o derece memnun kaldım. Haydi Türkiye ileri! Sen metrosun, yılan gibisin!

Yayınlanma Tarihi : 19 Ağustos 2012 - 00:00:00
Etiketler:


  EN ÇOK OKUNANLAR

   Koç Burcu
   21 Mart - 20 Nisan

   Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

   Boğa Burcu
   21 Nisan - 20 Mayıs

   Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

   İkizler Burcu
   21 Mayıs - 20 Haziran

   Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

   Yengeç Burcu
   21 Haziran - 22 Temmuz

   Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

   Aslan Burcu
   23 Temmuz - 23 Ağustos

   Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

   Başak Burcu
   24 Ağustos - 23 Eylül

   Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

   Terazi Burcu
   24 Eylül - 23 Ekim

   Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

   Akrep Burcu
   24 Ekim - 22 Kasım

   Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

   Yay Burcu
   23 Kasım - 21 Aralık

   Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

   Oğlak Burcu
   22 Aralık - 20 Ocak

   Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

   Kova Burcu
   21 Ocak - 18 Şubat

   Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

   Balık Burcu
   19 Şubat - 20 Mart

   Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün