İK/Yeni Ekonomi Haberleri

İK YENİ EKONOMİ

  Metro, çalışanları için bakkal açtı

  Burcu ÖZÇELİK SÖZER - bozcelik@hurriyet.com.tr
  04.10.2015 - 01:25 | Son Güncelleme:

  Metro Toptancı Market, kendi çalışanları için Güneşli’de bir bakkal dükkanı açtı. Genel müdürlük ve mağaza çalışanları belirli sürelerle bu bakkalda çalışacaklar. Amaç müşteriyi daha iyi anlamak ve ticari bakış açısı geliştirmek.

  Metro, çalışanları için bakkal açtıMetro Toptancı Market, Türkiye’de 19 ilde 32 satış noktasından hizmet veriyor. 5 bin çalışanı olan Metro, müşterilerini daha iyi anlamak, ticareti en gerçek haliyle yerinde yaşayarak öğrenmek için, Temmuz ayında Güneşli’de kendi mahalle bakkalını açtı. Bakkal, genel müdürlükte ve mağazalarda görev yapan çalışanların müşteri odaklılığını, girişimci ruhunu ve ticari bakış açılarını güçlendirmeyi hedefliyor.

  Bakkalda 3’er aylık dönemlerde operasyon birimlerinden 3’er çalışan görev alıyor. Destek departmanlarında görev alan çalışanlar da 1’er hafta süreyle burada çalışıyor. Minimum 2 yıl Metro tecrübesi olan çalışanlardan öncelikli olarak yüksek performans gösteren ve yüksek potansiyeli olan kişiler eğitime katılıyor. Hedef grup içerisinde yer alan kişilerin yöneticileriyle görüşülüp, girişimcilik, müşteri odaklılık ve ticari bakış açısı alanlarında gelişim alanı bulunan kişiler belirleniyor ve projeye dahil ediliyor.

  Şu anda ilk grup bakkalda çalışmaya başladı. Ekim ortası itibarıyla da ikinci grup görevi devralacak. İlk grubun deneyimlerinin sonuçlarına göre, yeni grubun çalışma şekli belirlenecek.

  Her sabah kepenk açıyorlar
  3 kişiden oluşan ilk grubun eğitimini tamamlamak üzere olduğunu söyleyen Metro Toptancı Market İK Direktörü ve Yönetim Kurulu Üyesi Esra Daver, “Görev aldıkları süre boyunca, satın almadan pazarlama aktivitelerine, ürün sunumundan satışa kadar bir bakkalın düzenli olarak gerçekleştirdiği bütün süreçleri kendileri yönettiler.

  Tamamen kendi bütçesiyle çalışan bir işletme olup, işletici ekip istedikleri tedarikçiden ürün alabiliyor. Teklif toplayıp kendi ticaretleri için en uygun satın almayı yapıyor, ödeme planları, nakit akışı, stok yönetimi gibi tüm detayları orada birebir yaşayarak deneyimliyor” diyor.

  Uygulama sonrasında ilk grup yaşadıkları tecrübeleri içeren bir sunum hazırlayıp yöneticileriyle paylaşacak. Daver, “Bakkalın yaşadıkları sıkıntıları, zorlukları artık daha doğrudan gözlemleme şansı elde ediyoruz. Arkadaşlarımız her sabah kepenk açarak, mahalleliye birebir dokunarak, gerektiğinde veresiye defteri tutarak, mahalle bakkalının ruhunu yerinde hissediyor, ticareti ticaretin kalbinde öğreniyor. Bundan sonrasında bakkal müşterilerimize sağlayacağımız çözümlerde bu tecrübeler bize yol gösterici oluyor” diyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı