Metro, 700 milyon Euro getirdi, 5 bin 500 kişiye iş kapısı açtı

Hürriyet Haber
06 Ağustos 2009 - 00:00Son Güncelleme : 05 Ağustos 2009 - 21:39

Merter M1 Meydan Alışveriş Merkezi ile Türkiye’de 10’uncu alışveriş merkezini açan Alman Metro Group’un Kamu İlişkileri Başkanı Dr. Rainhardt Frhr. v. Leoprechting, 1990’dan bu yana Türkiye’ye 700 milyon Euro’dan fazla yatırım yaptığına dikkat çekti. Leoprechting, “2008 yılı itibariyle 5 bin 500’den fazla kişiyi tam zamanlı olarak işe aldık. Geçen yılki ciromuz 1.3 milyar Euro” dedi.

METRO Group Asset Management, M1 Meydan Ümraniye’den sonra ikinci meydanı olan M1 Meydan Merter’i de hizmete açtı. 50 mağaza ve restoranların bulunduğu merkezde, kiralanabilir alanı 7 bin metrekare olan Media Markt ve 14 bin metre kare olan Real mağazaları da yer alıyor. Bu 2 merkezle birlikte Metro’nun Türkiye’de 13 Real, 10 Media Markt ve 13 Metro Cash&Carry mağazasına ulaştığını belirten Alman Metro Group’un Kamu İlişkileri Başkanı Dr. Rainhardt Frhr. v. Leoprechting, Türkiye’ye 19 yılda 700 milyon Euro’luk yatırım yaptıklarına ve 5 bin 500’den fazla kişiye de iş kapısı açtıklarına dikkat çekti.

1990’dan beri Türkiye’de

Metro AG Kamu İlişkileri Başkanı Dr. Rainhardt Frhr. v. Leoprechting, grubunun Türkiye’deki gelişimini ve hedeflerini şöyle dile getirdi: “Metro Group, 1990’da Metro Cash&Carry, 1998’de Real Hipermarketleri, 2007’de Media Markt ve Saturn markalarını getirdiği Türkiye’de bugün 34 noktada temsil ediliyor. Uluslararası bir toptan ve perakende şirketi olarak Türkiye pazarının potansiyelini uzun zaman önce fark ettik. Türkiye şu anda Alman şirketleri için mükemmel bir yer ve böyle olmaya devam edecek. Mercedes, AEG, Siemens ya da Hugo Boss gibi tanıdık isimlerle ülkenin her yerinde karşılaşmamız bir tesadüf değil. Türkiye’de hizmet veren yabancı şirketlerin yüzde on yedisi Alman şirketleri ve bunların yarısı son üç sene içinde kuruldu. Ülkenin gücünün bir yansıması olarak, bizim satış şirketlerimizden Media Markt ve Real’in yeni M1 Meydan Merter Alışveriş Merkezi’nin en büyük kiracıları olması bir sürpriz değil. Avrupa’nın 1 Numaralı elektronik perakendeciliği ve mağazalarımızdaki self-service departmanlarımızın optimal yerel alışveriş imkanları bu yeniliğin bir parçası. Ağımıza 2 yeni mağaza ekliyoruz.”

1.3 milyar Euro’luk ciro

Metro Group’un Türkiye ekonomisine yaptığı katkılara da değinen Leoprechting, şu bilgileri verdi: “Geçen yılki ciromuz 1.3 milyar Euro. Metro Group, Almanya ve Türkiye arasındaki iyi ticaret ilişkilerine çok iyi bir örnek oluşturdu. Almanya 23 milyar Euro ile Türkiye’nin en büyük ikinci ticaret ortağıdır. Sadece 2008 yılında Almanya’dan Türkiye’ye doğrudan yabancı yatırım 800 milyon Euro’dan fazla oldu. 2002-2008 döneminde Almanya’nın Türkiye’ye ihracatı yüzde 165 artarak, 13 milyar Euro’ya ulaştı. Aynı süreçte, Almanya Türkiye’den 9 milyar Euro değerinde ürün ithal etmiştir. Tabii ki bugünün finansal ve ekonomik krizi Türkiye’yi ve dolayısıyla da Alman-Türk iş ilişkilerini de etkiliyor. Bu yıl Türkiye ekonomisinin yüzde 5 daralması bekleniyor. Ancak, kriz öncelikli olarak bir fırsat olarak görülmelidir. Krizler tekrar düşünmek ve yeni yollara cesaret etmek için en uygun zamanlardır. Biz dehşet verici ve umutsuz senaryolara odaklananlardan olmamalıyız. M1 Meydan Merter Alışveriş Merkezi’nde bu durumun en somut kanıtını görüyoruz.”

Çatı açılıp kapanıyor enerjiyi güneşten alıyor

METRO Group Asset Management (Varlık Yönetimi) CEO’su Prof. Michael Cesarz, Avrupa’da 13 ülkede 700’ün üzerinde mülkü yönetip ve dünyada 1700 lokasyonda altyapı hizmeti sunduklarını, Türkiye, Polonya ve Almanya’da 70’in üzerinde alışveriş merkezi lokasyonun yönetimini üstlendiklerini belirtirken, “binanın gurur duyduğumuz en muhteşem özelliği,enerjiyi güneşten alan Merkez’in ana koridorunun üzerindeki açılabilen çatı” dedi.

Türkiye’de 300’den fazla merkez 35 milyar dolarlık sektör var

DEVLET Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Merter M1 Meydan Alışveriş Merkezi’nin açılışında yaptığı konuşmada, “Türkiye’de son 7 yılda bir çok gelişmeyi hep birlikte başardık. 2002’da Türkiye’deki toplam yatırım, 58.6 milyar liraydı. Bugün yapılan toplam yatırım 193 milyar lira olmuş ve bu yatırımın 156 milyarı, özel sektörün yatırımı. Bu da ülkemize olan güvenin bir göstergesidir” dedi. Bağış, yabancı sermayeyi ortak yarınların paydaşı olarak görmek gerektiğini söyledi.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı