« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Metin Sertoğlu: Hatalı yorum

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Metin SERTOĞLU

ATICILIK ve Avcılık Federasyonu'na bağlı derneklerin öncülüğünde, ‘‘Avcı Eğitim Kursları’’ ülkemizin her bir tarafında devam ediyor. Geçen hafta sonu Ankara-Sincan Avcılık ve Atıcılık Derneği, avcıların belgelerini alma töreninde bulundum. Milli Parklar Genel Müdürü Sn. Hüsrev ÖZKARA, Kaymakam Şener SARIÇİFTÇİ, Belediye Başkanı Rüstem ALTUNBAŞ, Jandarma Komutanı Üst. Çağatay ARPAÇAY ve Dernek Bşk. Yüksel ÖZDEMİR'in de bulunduğu törenin ardından, avcıların kır sofrasına çöküp, Ankara'ya özgü sazlı sözlü yarenlikleriyle keyiflendik.

Geçmişte avcıları eğiten yaşlı başlı avcı ustalardan icazet alır, kendilerine saygıda kusur etmezdik. Günümüzde bu ustalar giderek azaldı, eline tüfeği geçirip, uçana kaçana tetiğe düşüren, vurduğu avın cinsinden habersiz, kendini usta sanan karavancılarla yüz yüzeyiz.

USTA AVCILAR

Önceleri şaka gibi gelen şimdi aşırı ilgi ve yoğunluktan bizleri telaşlandıran bu eğitim kurslarından mezun olanlara, günümüzün ‘‘Usta Avcıları’’ sıfatını yakıştırmak istiyorum. Sertifikalı bilinçli bu avcılar, silah tekniklerinin yanı sıra yaban hayatı ve ekolojik bilgiler hakkında uzman hocalardan öğrendiklerini, aday avcılara aktarıp, kurslara katılmalarını sağlayacaklar. Sonuçta, ülkemizdeki eli tüfekli insanlar izana gelecek, hayvan üretimi ile korunmasına katkılar başlayacaktır. Eğitilmiş itibarlı avcılar önünde; çağdaş Sincan Kaymakamlığı'nın söylediği gibi, keklik üretme istasyonu açmaya, atış poligonu kurmaya hazır olduğunu müjdeleyen, mülki amirlerimiz de alkışlanacaktır.

BİLİNÇLİ AVCI

Avcılar feryat ediyor! İçişleri Bakanlığı, mülki amirlerine gönderdiği genelgeyle; yeni teskere almak ve uzatmak isteyenlerden eğitim kursu bitirim belgesinin ibrazını istiyormuş! Ülke genelinde, avcıları bu kısa dönem içinde eğitip belgelendirmek mümkün olamaz. Ayrıca avcı adaylardan bu belge istenmeli ama, av teskeresi sahiplerinin uzatma işlemlerinde bu belgelerin aranması yanlıştır! Milli Parklar Genel Müdürlüğü bu konuya acilen çözüm getirmeli, MAK kararlarındaki 21. maddeden kaynaklanan bu yanlış anlaşımı ortadan kaldırmalıdır. Atıcılık ve Avcılık Federasyonu'nun Türk atıcılarına olan yaklaşımı eğitim hizmetlerinin paralelinde silah bilimi ve atıcılık hizmetleri ile sürecek, ormancıyla sporcunun birlik ve beraberliği, bilinçli avcıya keyif, yaban varlıklarına huzur verilecektir.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler