Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Metin Sertoğlu: Eksik protokol!

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Metin SERTOĞLU

AVCI Eğitimi Protokolü, Orman Bakanı Sn.Nami Çağan ile Milli Eğitim Bakanı Sn.Metin Bostancıoğlu tarafından 1 Mayıs 2000 pazartesi günü imzalandı. Av ve yaban hayvanlarının korunması, geliştirilmesi, devamlılığın sağlanması için imzalanan bu protokolün hükümleri; iki bakanlığın ilgili genel müdürlükleri tarafından yerine getirilecektir. İllerde ve ilçelerde düzenlenecek olan kurslarda, Orman Bakanlığı'nca hazırlanacak video kasetler, yerel televizyonlarda gösterilip avcıların duyarlılığı sağlanacaktır. Kurslarda, av hayvanlarının tanımı, avcılık mevzuatı, av kuralları ve yasaklar, avcılıkta disiplin ve gelenek, av silahları, atış teknikleri kampçılık ve ilk yardım gibi bilinçli avcılığı geliştirici dersler verilecektir. Bu amaçları içeren bir avcılık kursu geçtiğimiz ay zaten Bursa'da Av ve Yaban Hayatı Vakfı, Orman Teşkilatı, Bursa Avcılık ve Atıcılık Derneği ve Atıcılık Avcılık Federasyonu temsilcilerinin gözetiminde yapılmış, 100 civarında avcıya, ‘‘Avcı Eğitimi Katılım Belgesi’’ verilmiştir.

İnsan, av hayvanları ve silah üçlüsünün birleşiminden avcılık ortaya çıkar. Bu nedenle yapılan protokolde Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığı'nın göz ardı edilmesi ciddi bir eksikliktir! Silah emniyeti ve eğitimi ile keskin nişancılığı öğretecek tek kurum, Atıcılık ve Avcılık Federasyonu'dur. Bünyesinde 350 antrenör, 550 hakem ve 55 il temsilcisi bulunmaktadır. Kurs yeri temin edecek düşüncesiyle, Milli Eğitim Bakanlığı'nın kapısı çalınırken, Türkiye'deki 48 atış poligonunu hizmete sokabilecek Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü hatırlarına gelmemiştir! Yoksa atış talimlerini orman içi piknik alanlarında mı yaptıracaklardır?

FEDERASYONUN GÖREVİ

Avcılıkta atıcılık eğitimi ve sınavı önemli bir yer tutar. Atıcılık sınavında belli bir yüzdeyi tutturamayan kişiye avcılık belgesi verilmez. Bundan amaç, hayvanların yaralı bırakılmaması, ‘‘hayvanların deneme tahtası yapılmamasıdır.’’ Öte yandan ormanlara girmek nasıl izne bağlıysa, poligonlara girmek de kurallara bağlıdır. Avcıların eğitimi için federasyona ait poligonlardan ve uzmanlardan faydalanmak şart olduğuna göre, spor teşkilatı ile de bir protokol yapmaya gerek vardır. Silahın şakaya gelir tarafı olmadığı gibi bu konuda avcıları eğitmek ve emniyet tedbirlerini aldırmak federasyonun görevidir. Avcıları, video kasetlerden izletilecek hayvanlar aleminden daha fazla, poligonlarda patlatılan tüfeklerin hedefi bulan yankısı ve barut kokusu keyiflendirecektir. Acaba, avcı eğitimi karşılığında ücret alınacak mı? Bu soruların cevabı nedense ortada yoktur! Çünkü yaratıcı kafalarda gizlenmiştir! Tabii bir de Orman Bakanlığı'nda avcılığı bilen son iki kişinin görevden alınmış olması var! Genel Müdür Özkara'nın ‘‘gözü karalığının’’ sayın bakanın aydınlık geleceğini karartmasından korkarım.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler