« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Metin Sertoğlu: Ben demedim mi!

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Metin SERTOĞLU

YAKIN geçmişteki bir yazımda, ‘‘Merkez Av Komisyonu kararlarının 30. maddesi gereğince her avcının avlanma bedeli ödemesi gerekiyor. Bir yıl için belirlenen 5 milyon lirayı Eylül 15'e kadar ödeyin, gecikirseniz yüzde 50 cezalı ödemeniz gerekecektir, elinde makbuzu olmayanın vay haline’’ dedikten sonra, ‘‘Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmayın’’ atasözüyle de; lafı, yakalanıp elinizdeki tüfekten olmayın anlamına getirmiştim.

Bu yazımın ardından, kendini yasaların üzerinde gören bir takım ahkamcılar çıkıp, ‘‘Vay efendim bu paraları toplayamazlar, yasal değildir, sakın ödemeyin’’ gibi sözlü ve yazılı beyanatlarla avcıların kafalarını karıştırıp, yasa hükümlerine karşı koyup, suç işlemeye yönlendirmişlerdir! Bununla da yetinmeyip, Danıştay'a dava açarak alınan kararın iptalini istemişler, 1 milyon avcıdan ödenti beklenirken bu rakamın 20 binlere düşmesine neden olup, birçok avcının yakalanıp mağdur edilmelerine çanak tutmuşlardır!

Samsun Avcılar Derneği adına Danıştay Altıncı Dairesi'ne açılan davanın sonuç kararında; Kara Avcılığı Yasası ile verilen yetkiler çerçevesinde, alınan dava konusu MAK Kararları, ekolojik dengenin korunması, küresel ve biyolojik çeşitliliğin arttırılması ve hayvanların korunması gibi temel konularla getirilen düzenlemeyle; toplanan gelirin tamamıyla ‘‘av ve yaban hayatı ve avcılığın geliştirilmesi için kaynak yaratılması amaçlandığından, uyuşmazlık konusu MAK Kararı'nda kamu yararına ve yasaya aykırılık bulunmamaktadır.’’ Açıklanan nedenlerle davanın REDDİNE 21.13.1999 günü Türk Milleti adına oybirliği ile karar verilmiştir.

DAVA AÇMA YARIŞI!

Önceki yazımda da belirttiğim gibi, dava açıp yanlışları kaldırtmak tabi ki demokrasinin insanlara tanıdığı temel bir haktır, ancak Yüce Danıştay'ın her davacı avcıya, ‘haklıdır’ kararı vermesi de doğal bir beklenti değildir ama ne hikmetse dava açma yarışı almış başını gidiyor! Nitekim son 7 yıl içinde MAK Kararları'nın iptali için açılan 9 dava sonucunun tamamında, Orman Teşkilatı haklı bulunmuş, dolayısıyla hayvancıklar hayat bulmuştur. Bu son tarihi karar da açıkça gösteriyor ki, 1937 doğumlu Kara Avcılığı Yasası, günün şartlarına pekala uyum sağladığı gibi gelecek günlere de ışık saçmıştır!

Koskoca bir yıl ülkenin ava yasak olmayan her bir yöresinde hürce avlanıp keyif yapacak, karşılığında devlete 5 milyon lira para ödeyeceksiniz. Toplanacak bu paralarla, hayvanların üremeleri; kış aylarında korunmaları ve yem masrafları karşılanacağı gibi, av kontrolleri daha etkin hale getirilecektir. Ekipler artırılacak, araçlar çoğalacak, Milli Parklar ve Avcılık Genel Müdürlüğü hantallıktan ve sefillikten kurtulacaktır. Anlayacağınız, havaya fırlatılan boş rakı şişesini kırmak için boşa patlatacağınız fişeklerin bedeline yakın bir ücretle doğaya ve yaban hayatına hem yardım edeceksiniz, hem de yasal vatandaşlık yükümlülüğünüzü yerine getireceksiniz. ‘‘BUNUN DAVASI MI OLURMUŞ’’

UTANÇ NOTU: Hürriyet Gazetesi'nde, ‘‘Yakalansın bu katiller’’ diye başlık atılan fotoğraflı haberde; Kaz Dağı'nda karacaları vuran Balıkesir-Havran'lı 7 avcı yakalanıp adalete teslim edilmiş, tüfeklerine ve arazi araçlarına el konulmuştur!


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler