« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Metin Sertoğlu: Bayram şakası

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Metin SERTOĞLU

ZAMAN zaman yazılarımın gününde çıkmayıp aksaması, okurlarımı telaşa düşürüyor. Hele bu rötar bir aya kadar tırmanınca, körükçülerin üfürmesiyle ‘‘gazeteden şutlandı mı?’’ merakına neden oluyor. Gazetede boş bir köşe bulup yazabilmenin; bir futbol topunu susuz yutmaya bedel olduğunu bilseler, hak verecekler ama ne mümkün! Bana kalırsa tekmelenen o meşin yuvarlak, pompalı ve otomatik tüfekten çok daha uzun menzilli ve etkili. Ancak ne öldürüyor ne de güldürüyor, sadece bayıltıyor!..

Böyle uzun bayramları çok seviyorum, tatil yapmak içi değil, yazacak köşe kapmak için! 26 Ocak tarihine kadar futbol tatile girdi, maç yapılmayacak, usta kalemler kar üstü mangal önünde ellerini ovuşturup enerji topluyorlar. 3 Ocak'a kadar İtalya maçlarına da ara verildi. İtalyan kaçak avcılar korkudan evlerine tüydüler. Hasretine nasıl dayanacağız bilemiyorum!..

HAYALİ CİHANA DEĞER!

Sayfa köşeleri ve boş çim sahalar şimdi bize kaldı sevgili okuyucular. Bu bayram avcılığı unutalım, fırsat bu fırsat diyerek; gelin kekliklere forma giydirip kafa bulalım. Bir tarafta çil, diğer tarafta kınalılar olsun. Hızlı koşan tavşanları hakem yapalım.. Ormancıları kalelere koyalım ama peşlerine de avcıları gözlemci dikelim. Kale direklerini kesip, odun niyetine satmasınlar! Kaçan topları av köpeklerimiz toplarken, sedyeyi sokak kedileri taşısın ki, kuşları kanat kırığı bırakmasınlar! Avcıları, stada silahsız, teypsiz projektörsüz ve kapansız sokalım, ancak sesli tezahüratı serbest bırakalım. Birlikte rastgele ‘‘Çil bom - Kınalım çok yaşa’’ diye alkışlayalım. ‘‘Tavşana koş’’ deyip, tazıya ‘‘yuuh’’ çekerken, ‘‘Söz anlamaz ormancı çekmiş kafayı, meralara bıraktı yoktan bir acı’’ şarkısıyla tempo tutalım.

TOP NEZİH MÜDÜRÜM’DE

Saha, seyirci, takımlar ve hakemler hazır da, oynanacak top nerede? Esat Yılmaer, ‘‘bende yok, Nezih Alkış Müdür’e sorun’’ derken, aralarına Mehmet Arslan'ı da alarak, güzel paslaşıp topu göstermiyorlar!.. Anlaşılan şakacıktan da istesek bu kanatlı ‘‘keklikbol’’ ligini başlatmak istemiyorlar. Yalvar yakar Sn. Alkış'tan topu da aldık diyelim, kınalı takımı hazır sahaya çıktı. Peki ‘‘çilleri’’ nereden bulacağız? Ormancıların Silivri'ye saldıkları kuşlar çoktan ışınlandı bile! Sahaya çıkaracak takımı kuramayıp, çilleri hükmen mağlup ilan ettiren, başarısız Teknik Genel Direktör Sn.Hüsrev Özkara'ya üç renkli kartları gösterip, istifa diye bağırsak, anlar mı acabaa!..

HAFTANIN SÖZÜ: 999 adet keklik vurdum palavrası atan avcıya; bir tane daha ilave et, düz hesap 1000 olsun demişler. Olmaz 1 keklik için ben yalan söyleyemem cevabını vermiş!


Bunları da Beğenebilirsiniz