Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Metin Feyzioğlu: Hakim ve savcılar iktidarın memuruna dönüşür

  Cavit AKGÜN / MUĞLA (DHA)
  09 Eylül 2014 - 14:56 Son Güncelleme : 09 Eylül 2014 - 15:00

  MUĞLA Barosu'nun temel atma törenine katılan Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, avukatlarını kurucu unsur yapmayan, etkin ve bağımsız savunmaya yer vermeyen bir sistemin, demokratik olmasının mümkün olamayacağını söyledi. Feyzioğlu, "Böyle bir sistemde hakim ve savcılar iktidarın memurlarına dönüşür" dedi.

  Muğla Barosu Hizmet Binası ve Sosyal Tesisleri'nin temeli düzenlenen törenle atıldı. Binanın 4 milyon 710 bin TL'ye mal olacağı belirtildi. Yeni Garaj Mevkisi'nde Türk Telekom'un arkasındaki arsada yapılan Hizmet Binası ve Sosyal Tesisleri törenine, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, CHP'li Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Muğla Vali Yardımcısı Mevlüt Kurban, Menteşe Kaymakamı Zeki Arslan, Muğla Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Akbaş, Muğla Adli Yargı Komisyonu Başkanı Kenan Aslanboğan, Muğla Baro Başkanı Mustafa İlker Gürkan, Denizli Baro Başkanı Müjdat İlhan, Isparta Baro Başkanı Gökmen Gökmenoğlu, CHP Muğla İl Başkanı Mustafa Öztürk ve avukatlar katıldı.

  Baro Başkanı Gürkan yaptığı açılış konuşmasında, tesisin kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür etti. Gürkan, "Hukukun üstünlüğü, yargının bağımsızlığı, tarafsızlığı ve adil yargılama hakkı için baromuz mücadeleye etmeye devam edecektir. Bu bizim varlık sebebimizdir. Bağımsızlığımızı, tarafsızlığımız ve adalet arayışımız bir avukatın varlık sebebidir" dedi.

  TBB Başkanı Feyzioğlu ise, "Az sayıda baromuzun tesis ihtiyacı kaldı. Bunun yanı sıra 70'in üzerinde hastaneyle sağlık anlaşması yaptık. Muazzam emeklilik programında 4 bine yakın meslektaşımız hali hazırda ek emeklilik maaşı almakta. Aile sağlık yardımında bugün 3 binin üzerine kişi faydalanıyor. Özellikle genç meslektaşlarımız için UYAP uyumlu icra programını 25 TL'ye emirlerine verdik. Buradan müjdesini veriyorum bir içtihat programı yazdırıyoruz çok kısa sürede yine meslektaşlarımızın hizmetine sembolik bir bedelle sunacağız. Baro kartının da kullanımını sizlerin menfaatine olacak şekilde yaygınlaştırıyoruz ve çok sayıda işletmeyle indirimli anlaşmalar yapıyoruz. Bütün bunlar siz meslektaşlarımızın daha iyi bir meslek hayatı sürmesi içindir" diye konuştu.

  "EN ÖNEMLİ MESLEKİ SORUN HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ"

  Tartışmasız en önemli mesleki sorunların başında hukukun üstünlüğü geldiği belirten Feyzioğlu, "Hukukun üstünlüğünün olmadığı yerde alın terimizin değeri olmaz. Bir davayı niye kazandığımızı niye kaybettiğimizi bilmiyorsak, benzer iki dava yan yana iki mahkemeden farklı sonuçlanıyor ise, yüksek mahkemede aynı dairede bu zıt iki kararda aynı gün onanıyorsa alın terimizin değeri kalmaz. Eğer tutukevinde müvekkilimize niye tutuklandığını ve ne zaman tahliye edileceğini anlatamıyorsak kitaba göre cevap veremiyorsak alın terimizin değeri kalmaz. Sorunlarımızın kökünde, en üstünde hukukun üstünlüğünün sağlaması vardır. Bunun için yargı bağımsızlığını, tarafsızlığını, yargının adil yargılama yapabilir hale gelmesini ve adil yargılama için avukatların hakim ve savcılarla birlikte kurucu unsur olduğunu herkesin kabul etmesini sağlamak zorundayız" dedi.

  Avukatlarını kurucu unsur yapmayan, etkin ve bağımsız savunmaya yer vermeyen bir sistemin demokratik olmasının mümkün olamayacağını belirten Feyzioğlu, "Böyle bir sistemde hakim ve savcılar iktidarın memurlarına dönüşür. Ancak etkin ve bağımsız bir savunmanın bulunduğu bir rejimde hakimler hakim, savcılar savcı olabilir. Yargıya da gerçek anlamda yargı denebilir. Türkiye'de binlerce fedakar namuslu çalışkan vicdanlı avukat, hakim ve savcı var. İhtiyacımız hesap verebilir adil yargılama yapabilir, keyfilikten uzak bir sistemi el birliğiyle kurmaktır. Bugün avukatların, hakimlerin ve savcıların bağımsız, tarafsız, adil yargılama yapabilen, hesap verebilen, keyfilikten uzak bir yargıyı kurmak üzere kenetlenmesinin zamanı çoktan gelmiştir. El birliğiyle de bunu yapacağımıza inanıyorum" diye konuştu.

  Konuşmaların ardından protokol üyeleri binanın temsili temel atma töreni için butona bastı. Muğla Barosu Başkanı Mustafa İlker Gürkan, TBB Başkanı Metin Feyzioğlu'na desteklerinden dolayı el dokuma kilim hediye etti. Feyzioğlu'da, Gürkan'a plaket takdiminde bulundu.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı