"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Metin And’ı daha yakından tanıyın

METİN AND’ın kaleme aldığı tiyatro, bale, opera, gölge oyunları, seyirlik oyunlar konusundaki kitaplarını bırakın bu alanın kişilerini, onlara meraklı herkes okumuştur.

Sanatçıların, edebiyatçıların yaşamları üzerine sergiler açılır, biyografi kitapları yazılır, ama araştırmacılar, incelemeciler, eleştirmenler üzerine bu tür kitaplar çok azdır.
Yapı Kredi Vedat Nedim Tör Müzesi’ndeki tasarımını Sadık Karamustafa’nın yaptığı M. Sabri Koz’un hazırladığı Bir Usta Bir Dünya: Metin And ‘Daima Oyun, Her Daim Oyuncu’ sergisi, onu bütün özellikleriyle tanıtıyor.
Bu adla hazırlanan kitap da bir sergi kataloğu niteliğini aşan, kitaplıklarımızda saklayacağımız bir yapıt olmuş.
Sergiyi gezerken, kronolojik bir anlayışla düzenlenmiş, fotoğraflarla beslenmiş, gerekli açıklamaların, notların panolara yerleştirilmiş halini görüyor, yaşamını ve çalışmalarını öğrenebiliyorsunuz.
Hiç kuşkusuz yazdığı kitapları, çalışmalarını, hobilerini de izleyebiliyorsunuz.
M. Sabri Koz, girişte onu çalışmalarını bir başlangıç noktası sayıyor: “Metin And’dan Önce, Metin And’dan sonra.”
Koz’a göre onun ilgilendiği çalışma alanları için söylenecek yargı bu.
* * *
KİTAPTA yakınlarının yazılarından bazı alıntıları okuyacaksınız:
Kardeşi Tuncay Çavdar, onun yaşamındaki yerini yazmış: “Yepyeni bulgularla beslenen bu esin aktarması benim varlığımı dolduran bir çağlayan kaynaktı, büyük bir boşluk içinde kaldım onu kaybedeli. Benim varlığımın bir parçasını alıp götüren bu boşluk evrensel kültürümüzde daha da ölçek dışı boyutlarda.”
Esra And, babasının kişiliğine değiniyor: “Babamı anlatmak hem çok zor hem çok kolay. Zor çünkü bir koltukta o kadar çok karpuz taşıyor ki, onun aklındakilere, bilgi birikimine erişmek imkânsıza yakın bir durum. Kolay çünkü o hayata son derece muzip bakabilen, dünyanın en mütevazı insanı.”
Yüksel Çapanoğlu, Metin’le 20 Yıl...’da, onu bir cümlede özetliyor: “Metin bütün hayatını çalışmalarına adamıştı. Her şey bir yana, çalışmaları bir yanaydı, nikâhımızın kıyılacağı gün bile bu değişmedi.”
Raşit Çavaş da onun için, Tiyatromuzun İlk ve Son Vakanüvisi... diyor.
Katalogda; Ece Gürsel, Aydın Karamehmetoğlu, Cevat Çapan, Mevlüt Özhan, Ersu Pekin, Banu Mahir, Muzaffer Evci, Selim Başarır’ın da yazıları yer alıyor.
* * *
FOTOĞRAFLARLA, anılarla, Metin And’ı kitapların ötesinde tanıtan bir sergi.
Onun hakkında hazırlanmış kitabı da almanızı salık veririm.

X