GeriSpor Mete Binay rekora doymuyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mete Binay rekora doymuyor

Mete Binay rekora doymuyor
refid:19454035 ilişkili resim dosyası

Avrupa ve Dünya Şampiyonu milli halterci Mete Binay, 14 yıl önce beldesinde “sporcu seçimi” olduğuna yönelik ilan üzerine gittiği merkezde seçildiği halter branşında, ülkeyi başarıyla temsil ediyor.

Aynı zamanda beden eğitimi öğretmeni olarak görev yaptığı Tokat'ta, eski güreş eğitim merkezi binasında çalışmalarına devam eden milli halterci Mete Binay, çalışmalarını aralıksız olarak sürdürdüğünü söyledi. 

Haftada 6 gün antrenman yaptığını ifade eden Binay, “Günde 4 saat çalışıyorum. Bana her türlü destek olan Tokat Valisi Şerif Yılmaz, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve aileme teşekkür ediyorum” dedi.
Spora 1997 yılında başladığını belirten Binay, “Ben Tokat merkeze bağlı Emirseyit Beldesinde yaşıyordum. Bir gün beldemizde sporcu eğitimine 'sporcu seçmesi var' ilanını duydum. Bunun üzerine Tokat'a geldim. Gençlik ve Spor Müdürlüğüne gelene kadar halter seçmesi olduğunu bilmiyordum. Burada öğrendim halter seçmesi olduğunu. Ankara'dan gelen ekip bendeki yeteneği gördü, sanırım o yüzden beni seçtiler” diye konuştu.

Böylece başladığı halterde 2000 yılında ilk şampiyonluğunu kazandığını anlatan Binay, şunları kaydetti:
“2000 yılında Slovakya'da yapılan Yıldızlar Avrupa Şampiyonası'nda birinci oldum. 2000 yılına kadar halterin beni bu noktalara getireceğine inanmıyordum. Bu şampiyonluktan sonra spora bakış açım değişti. 2006 yılında büyüklerde Dominik Cumhuriyeti'nde yapılan şampiyonada dünya ikincisi oldum. 2010 yılında Antalya'da yapılan Dünya Şampiyonası'nda ilk defa birinci oldum. 2011 yılında ise hem Avrupa, hem de dünya şampiyonu oldum.”

Naim Süleymanoğlu ve Halil Mutlu'yu örnek alıyor

Naim Süleymanoğlu ve Halil Mutlu'yu kendisine örnek aldığını ifade eden Binay, şöyle devam etti:
“Onlar, halteri sevdirdiği için herkesin örnek aldığı sporcular. Önümüzde 2012 Londra Olimpiyatları var. Tokat'tan ben ve Bünyamin Sezer katılacağız. İkimiz de olimpiyat vizesini almış durumdayız. Tek rakibimizin sakatlık olacağını düşünüyoruz. Olimpiyatta madalya almamak için hiçbir engel yok önümüzde. İnşallah olimpiyatlardan Bünyamin de ben de madalyalarla döneceğiz. Tokat'ta halter sporuna olan ilgi son 3 yıldır Bünyamin ve benim aldığımız başarılardan dolayı arttı. Ben öğretmenim, başarılardan sonra okuluma gidince öğrencilerim bana farkı bir gözle bakıyorlar. Bana hayranlıkla bakıyorlar.”

“Büyüyemezsin, uzayamazsın” dediler, şampiyon oldu

Başarısında ailesinin katkısının büyük olduğunu da dile getiren Binay, “Bu spora ilk başladığımda önce 'halter' dediler. 'Ne yapacaksın halterde, çok küçüksün. Büyüyemezsin, uzayamazsın' dediler. Benim ısrarıma dayanamadıkları için izin verdiler. Bu başarı sadece benim değil, yarısı benim ise yarısı da ailemindir. Çok destek oldular. Ellerindeki bütün imkanları önüme koydular” diye konuştu.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle