Metan gazından 'havadan' para kazanılacak

Hürriyet Haber
31.05.2011 - 10:55 | Son Güncelleme:

Hema Doğal Enerji Kaynakları A.Ş'nin kömüre dayalı metan gazı üretimine yönelik çalışmalarını sürdürdüğü Zonguldak havzasında, gazın atmosfere bırakılan bölümünün elektrik enerjine dönüştürülmesine yönelik ihale yapılacak.

300-600 milyar metreküp metan gazı potansiyeli olduğu ileri sürülen kömür havzasında, sondaj işini sürdüren Hema'nın üretime yönelik çalışmalarının yanı sıra ocaklarda havaya bırakılan gazın değerlendirilmesi de amaçlanıyor.

Kömür ocaklarının büyük pervaneleri aracılığıyla atmosfere bırakılan kirli hava içindeki binde üç mertebesindeki metandan enerji üretilmesine yönelik proje doğrultusunda çevre kirliliğinin de engellenmesi hedefleniyor.

Hema tarafından Karadon bölgesinde 12 Temmuz 2007'de 1500 metre derinliğe varan sondajlar sonucu ilk gazın yakıldığı havzada, havaya bırakılan gazın da değerlendirilmesine yönelik Türkiye'de ilk olacak proje hayata geçirilecek.

Türkiye Taş Kömürü (TTK) Genel Müdürü Burhan İnan, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, metan gazının ocak içinde kirli havaya dönüştüğünü, büyük pervanelerin bunu emerek kuyular vasıtasıyla atmosfere bırakılmasını sağladığını söyledi.

Ocaktan çıkan kirli havanın içindeki binde üç mertebesindeki metan gazından enerji üretilebildiğini anlatan İnan, şunları kaydetti:

“Potansiyelimizi değerlendirmek için böyle bir ihale açıyoruz. Bu yönde hazırlıklarımız sürüyor. 25-30 megavat civarında potansiyelimiz olduğundan bahsediliyor. Böylece, havaya atılan, hiçbir işe yaramayan gaz değerlendirilecek. Metan gazı yakılarak karbondiokside dönüşüyor. Bu proje hayata geçirilirse metanın çevreye verdiği zarardan kurtulmayı planlıyoruz. Çünkü, bu gaz karbondiokside göre 22-23 kez daha kirletici. Çok yeni bir teknolojiyi uygulayacağız. Milli kaynağın atmosfere atılması önlenecek. İnşallah ihalemize katılım olur. Ülkemizde benzer bir uygulama henüz söz konusu değildir.”

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı