ÇANAKKALE HABERLERİ

Metal Sendikalarından Genel Grev Boykotu

IHA
27.02.2015 - 11:54Son Güncelleme :

TÜRK-İŞ ÇANAKKALE İL TEMSİLCİSİ TÜRK METAL SENDİKASI BİGA 1 NOLU ŞUBE BAŞKANI OSMAN AKKURT TÜRK – İŞ BAŞKANLAR KURULUNUN ALDIĞI KARARLARI HATIRLATARAK TAZMİNATININ FONA DEVREDİLMESİ, SÜRESİNİN AZALTILMASI GİBİ HAKKIN TASFİYESİNE YA DA ZAYIFLATILMASINA YÖNELİK HER TÜRLÜ GİRİŞİMİN KARŞISINDA OLDUKLARINI HATIRLATTI.

IHA

Metal Sendikalarından kıdem tazminatı ile ilgili fona devredilmesi, süresinin azaltılması gibi girişimlere sert tepki geldi.
Türk-İş Çanakkale İl Temsilcisi Türk Metal Sendikası Biga 1 Nolu Şube Başkanı Osman Akkurt Türk - İş Başkanlar Kurulunun aldığı kararları hatırlatarak tazminatının fona devredilmesi, süresinin azaltılması gibi hakkın tasfiyesine ya da zayıflatılmasına yönelik her türlü girişimin karşısında olduklarını hatırlattı. Türk Metal Sendikası Biga 1 Nolu Şube Başkanı Osman Akkurt, yaptığı açıklamada, “Kıdem tazminatı yaklaşık 80 yıllık bir uygulama. Kıdem tazminatı hakkı tartışma konusu yapılmak isteniyor. 12 Eylül döneminin dokunmadığı bu hak, kuşa çevrilmek, sınırlandırılmak isteniyor. Kıdem tazminatı hakkı, bıçağın kemiğe dayandığı noktadır. Kıdem tazminatı, yalnızca çalışan işçiyi değil, o emek ile geçinen işçi ailesini de ilgilendiren bir müessesedir. Ödemesi sonraya bırakılmış ücretin parçasıdır. Kızımızın gelinliği, oğlumuzun damatlığıdır. Geleceğimizin umudu ve güvencesidir. Kıdem tazminatı, işçi sınıfına, gelecek nesillere devredilmek üzere emanet edilen bir haktır. Kıdem tazminatı bir yük değildir. İşveren işçiyi işe ilk aldığı andan itibaren maliyet hesabına kıdem tazminatını da eklemek durumundadır. Kıdem tazminatına ilişkin uygulama açık ve nettir. Kıdem tazminatı ödeme sorumluluğu işverene aittir. Belli koşullarda işten ayrılanlara, iş yerinde geçen zaman ve emeklerine karşılık olarak işveren tarafından ödenmektedir. Bu sorumluluk, bireysel emeklilik şirketlerine devredilemez. Şimdi kıdem tazminatında, bireysel emekliliğe dayalı bir fon hesabı düşünülmektedir. İşçinin geleceğine göz dikilmektedir. İşçinin alın teri sermaye birikiminin kaynağı yapılmak istenmektedir. İşçi sınıfı kıdem tazminatını "ödenmesi sonraya bırakılmış ücret parçası" olarak kabul etmektedir. Bu hak daha fazla aşındırılmasın. Korunması ve geliştirilmesi, yaygınlaştırılması temel amaç olmalıdır. Ama asıl niyet, iş gücü hareketliliğini yani esnekliği sağlamaktır. Böylece işçi kolaylıkla işten çıkarılacaktır. İstihdam üzerindeki mali yükler azaltılacak, rekabet ucuz emek üzerinden sürdürülecektir. Bu kadar açık” dedi.
Akkurt, “İşçilerin bilinen tüm tepkisine rağmen kıdem tazminatı hakkına yönelik saldırılar devam etmektedir. İşçi sınıfı ve örgütlü gücü, gündeme getirilmek istenen ve hak kayıplarına yol açacak hiçbir düzenlemeyi kabul etmeyecektir. TÜRK - İŞ, kıdem tazminatına ilişkin olarak yıllardan beri süregelen görüşünü bugün de muhafaza etmekte ve genel kurulda oy birliğiyle alınan şu kararı dikkatlere sunmaktadır. Kıdem tazminatı, Türkiye işçi sınıfının ve TÜRK - İŞ’in kırmızı çizgisidir. TÜRK - İŞ Genel Kurulu, bugün çalışanlar ve gelecekte çalışacak olanlar için kıdem tazminatının mevcut haliyle korunmasından yanadır. TÜRK - İŞ Genel Kurulunun, kıdem tazminatının fona devredilmesi, süresinin azaltılması gibi hakkın tasfiyesine ya da zayıflatılmasına yönelik her türlü girişimin karşısında, cevabı genel grev olacaktır” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Çanakkale haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Çanakkale ilinden Metal Sendikalarından Genel Grev Boykotu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Şubat 2015 tarihinde saat 11 54’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Metal Sendikalarından Genel Grev Boykotu haberi güncellenecektir.

  ÇANAKKALE NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   06:12
  • Guneş
   07:56
  • Öğle
   13:11
  • İkindi
   15:46
  • Akşam
   18:04
  • Yatsı
   19:36
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı