MERSİN HABERLERİ

Metal işçileri greve çıktı

AA / Lale Köklü
29.01.2015 - 13:48Son Güncelleme :

- Türkiye genelinde metal işçilerinin 22 fabrikada başlattığı greve Mersin'den de 540 işçi destek verdi - Birleşik Metal-İş Genel Sekreteri Gülengül: "Biz 'söz tabanındır' diyoruz ve kararlarımızı işçi kardeşlerimizle alıyoruz. Yönetim kurulumuz da grev uygulamasını düşündü, öyle bir karar aldı ve uygulamaya soktu"

YEREL HABERLER MERSİN

AA / Lale Köklü

MERSİN (AA) - Mersin'de Birleşik Metal-İş'e bağlı işçiler, yaklaşık 6 aydır sürdürülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası'yla (MESS) anlaşma sağlanamaması nedeniyle greve çıktı.

Çukurova İnşaat Makinaları Sanayi ve Ticaret A.Ş. (ÇİMSATAŞ) önünde toplanan 540 işçi, "Bu iş yerinde grev var" yazılı pankartı fabrika önüne astı.

Greve destek veren Birleşik Metal-İş Genel Sekreteri Seyfettin Gülengül, gazetecilere yaptığı açıklamada, grevlerini ülke genelinde 22 fabrikada başlattıklarını söyledi.

MESS ile yürüttükleri toplu iş sözleşmesine 3 sendikanın katıldığını hatırlatan Gülengül, şöyle devam etti:

"Türk-İş'e bağlı maalesef adı sendika olan Türk- Metal ve Hak-İş'e bağlı Çelik-İş sendikası MESS'in önermiş olduğu rakamları ve şartları kabul edip toplu iş sözleşmelerini imzaladılar. Tabi MESS de bize dayatma yapıyor. MESS bunlarla ilgili yapmış olduğu toplu iş sözleşmelerinde 90 bin kişiyi kapsadığını, dolayısıyla bizim üye sayımızın o grupta 15 bin olduğunu, bizim de onu kabul etmek zorunda olduğumuzu söylüyor, biz bir yapıyız, MESS gibi yapılara hiçbir şekilde biat etmeyiz. Biz 'söz tabanındır' diyoruz ve kararlarımızı işçi kardeşlerimizle alıyoruz. Yönetim kurulumuz da grev uygulamasını düşündü, öyle bir karar aldı ve uygulamaya soktu."

Gülengül, iş verenlerin MESS'ten istifa etmeleri koşuluyla her an onlarla görüşmeye hazır olduklarını belirterek ancak gelinen rakamların üzerine çıkmaları gerektiğini hatırlattı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden Metal işçileri greve çıktı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Ocak 2015 tarihinde saat 13 48’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Metal işçileri greve çıktı haberi güncellenecektir.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:24
 • Guneş
  08:12
 • Öğle
  13:09
 • İkindi
  15:29
 • Akşam
  17:44
 • Yatsı
  19:21
Sayfa Başı