KOCAELİ HABERLERİ

Metal işçileri, greve çıkıyor

AA / İsa TURHAN,Kadir Yıldız
19.01.2015 - 13:17Son Güncelleme :

- Birleşik Metal İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Aydın: - "Yaklaşık 6 aydır sürdürülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde MESS ile anlaşma sağlanamaması nedeniyle 29 Ocak'tan itibaren uygulanacak grev için iş yerlerinde ilanlar asılmaya başlandı"

YEREL HABERLER KOCAELİ

AA / İsa TURHAN,Kadir Yıldız

KOCAELİ (AA) - Birleşik Metal İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Necmettin Aydın, yaklaşık 6 aydır sürdürülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası'yla (MESS) anlaşma sağlanamaması nedeniyle 29 Ocak'tan itibaren uygulanacak grev için iş yerlerinde ilanlar asılmaya başlandığını söyledi.

Aydın, gazetecilere yaptığı açıklamada, geçen yıl marttan bu yana 2014-2016 grup toplu iş sözleşmesine hazırlık yapıldığını belirterek, yerli ve yabancı büyük sermaye gruplarının bulunduğu iş kolunda, yaklaşık 6 aydan bu yana sürdürülen müzakerelerde MESS'in tutumundan dolayı anlaşma sağlanamadığını öne sürdü.

Merkez Toplu İş Sözleşme Komisyonu'nun 10 Ocak'ta toplandığını, işveren sendikası MESS'in önerdiği yüzde 9,78 zam ve 3 yıllık sözleşmenin kabul edilmediğini aktaran Aydın, "Mücadele kararı alınması gerektiğini merkez yönetim kuruluna bildirmiştir. Sendikamızın merkez yönetim kurulu, 14 Ocak'ta MESS grubuna bağlı 42 iş yerinde 29 Ocak itibarıyla grev kararı almıştır. Bu karardan sonra 15 Ocak'ta grev kağıtları iş yerlerine asılmış ve ilan edilmiştir. Grev ilanları asıldığı gün itibarıyla toplu sözleşme komitelerinin sayıları artırılarak grev komitesine dönüştürülüp grev eğitimi verilmeye başlanmış, nöbet çizelgeleri hazırlanmış ve bu zorlu sürece hazırlıklarını tamamlamıştır" diye konuştu.

Sendika'nın Gebze Şubesi olarak MESS grubuna bağlı 18 iş yerinde 5 bin üyeleri bulunduğuna dikkati çeken Aydın, "Mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Birleşik Metal İş Sendikası, emeğinin karşılığını alamadığı için greve gidiyor" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kocaeli haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kocaeli ilinden Metal işçileri, greve çıkıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Ocak 2015 tarihinde saat 13 17’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Metal işçileri, greve çıkıyor haberi güncellenecektir.

KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ

14 Aralık 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:21
 • Guneş
  08:09
 • Öğle
  13:06
 • İkindi
  15:27
 • Akşam
  17:41
 • Yatsı
  19:18
Sayfa Başı