İSTANBUL HABERLERİ

"Metabolik cerrahi operasyonları diyabeti kontrol altına almaya yardımcı oluyor"

DHA
08.11.2017 - 09:34Son Güncelleme :
DHA

Diyabet yani şeker hastalığının insanların yaşam kalitesini bozan, başta kardiovasküler hastalıklar olmak üzere birçok komplikasyonlara yol açabilen kronik bir hastalık olduğunu söyleyen Gazi Üniversitesi Genel Cerrahi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdulkadir Bedirli, "Ülkemizde diyabet hastalığının görülme sıklığı yüzde 15 olarak biliniyor. Son yıllarda diyabet hastalarına uygulanan metabolik cerrahi yöntemleri ile hastalarda etkin bir diyabet kontrolü elde edebiliyoruz" dedi

TİP 2 DİYABET EN YAYGIN OLANI

Bedirli, ‘’Tip 1 diyabet, vücudun insülin üretememesinden kaynaklanır. Bu hastalar kan şekerlerini kontrol altında tutabilmeleri için mutlak insüline ihtiyaç duyarlar. Tip 2 diyabet, vücudun yeterli düzeyde insülin hormonu üretememesine veya vücuttaki hücrelerin insülin’i uygun bir şekilde kullanamamasına bağlı kan şekerinin yüksek olmasıdır. Şeker hastalığının en yaygın olanı tip 2 diyabet olup, hastalarn%90’ını oluşturmaktadır’’ dedi.

HER 21 SANİYEDE BİR KİŞİYE DİYABET TANISI KONULUYOR

Prof. Dr. Bedirli her 21 saniyede 1 kişiye diyabet tanısı konulduğunu açıkladı ve sözlerine şöyle devam etti: "ABD'de 30 milyondan fazla şeker hastası bulunmakta ve her 21 saniyede bir kişiye şeker hastalığı tanısı konulmaktadır. Şeker hastalığı tedavi edilmediğinde, uzun dönemde başta kardiovasküler hastalıklar, böbrek yetmezliği, körlük, sinir harabiyetlerive felç gibi ciddi komplikasyonlara neden olabiliyor. 2015 yılında tüm dünyada her 6 saniyede 1 erişkin (toplam 5 milyon kişi) diyabete bağlı nedenlerle yaşamını yitirdi"

METABOLİK CERRAHİİLE TİP 2 DİYABET KONTROL ALTINA ALINABİLİYOR

En iyi bilinen metabolik cerrahi prosedürünün, 20 yılı aşkın deneyimiyle Roux-en-Y Gastrik Bypass olduğunu sözlerine ekleyen Prof. Dr. Abdulkadir Bedirli, gastrik bypass ameliyatı uygulanan hastaların % 80’inde şeker hastalığının tamamen kontrol altına alındığını belirtti. Bunun dışında sleevegastrektomi ve duodenalswitch ameliyatlarının da şeker kontrolünde uygulanan diğer metabolik cerrahi işlemler olduğunu vurgulayan Bedirli, son zamanlarda, özellikle aşırı kilo sorunu olmayan ancak tip 2 diyabeti olan hastalarda İlialİnterpozisyon ve Duodenojejunal Bypass ameliyatlarının gündeme geldiğini ifade etti.

Etiketler: yerel haber

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden "Metabolik cerrahi operasyonları diyabeti kontrol altına almaya yardımcı oluyor" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Kasım 2017 tarihinde saat 09 34’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça "Metabolik cerrahi operasyonları diyabeti kontrol altına almaya yardımcı oluyor" haberi güncellenecektir.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

17 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:27
 • Guneş
  08:16
 • Öğle
  13:11
 • İkindi
  15:31
 • Akşam
  17:45
 • Yatsı
  19:22
Sayfa Başı