Gündem Haberleri

  Mesut Yılmaz Yüce Divan'da yargılanıyor

  ANKARA (A.A)
  31.01.2006 - 10:38 | Son Güncelleme:

  Eski Başbakan Mesut Yılmaz ve eski Devlet Bakanı Güneş Taner'in “Türkbank ihalesine fesat karıştırmak” suçundan Yüce Divan'da yargılanmalarına yarın devam edilecek.

  Anayasa Mahkemesi Heyeti'nin Yüce Divan olarak görev yapacağı davanın duruşması, saat 10.00'da başlayacak.
  Duruşmada, Sümerbank davası kapsamında 27 yıl 3 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılan ve kırmızı bültenle aranan Hayyam Garipoğlu'nun, tanık olarak dinlenilmesine karar verilmişti. Garipoğlu'nun tanık olarak dinlenilmesi için daha önce de 3 kez adına çağrı çıkarılmış ve zorla getirilmesi kararlaştırılmıştı.

  SEVK KARARI

  Eski Başbakan Mesut Yılmaz ile eski Devlet Bakanı Güneş Taner'in Yüce Divan'a sevk kararında, “Türkbank ihalesi sürecinde ihalenin yapımında ve fiyat oluşumunda fesat karıştırmak suretiyle güdümlerinde bir medya düzeni kurmak için tüm organizasyonları gerçekleştirdikleri” belirtiliyor.

  Sevk kararında, Yılmaz ve Taner'in, “böylece siyasi rant amaçladıkları, ayrıca Türkbank ihalesi ile doğrudan ilişkisi bulunmayan üçüncü şahıs konumundaki Kamuran Çörtük'e ihalede üstlendiği aracılık misyonunun karşılığı olarak Genç TV'nin bedelsiz olarak verilmesini sağladıkları” iddia ediliyor.

  Yılmaz ve Taner'in, Türk Ceza Kanunu'nun “devlet alım-satımına fesat karıştırmak” suçunu düzenleyen 205. (10 yıldan aşağı olmamak üzere hapis), ceza artırımı ve memuriyetten men cezası öngören 219/1-4 ve 33. maddeleri uyarınca cezalandırılmaları isteniyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı