Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Mesut Yılmaz’ın CHP’ye geleceğini gazetede okudum

  ANKARA
  22.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 22.01.2011 - 01:01

  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan’ın TÜSİAD toplantısında yaptığı “Biz yaşam tarzına saygılıyız” açıklamasının gerçeği yansıtmadığını savundu.

  Kılıçdaroğlu, “Gerçeği yansıtmış olsaydı o endişeler Sayın Başbakan’ın önünde dile getirilmezdi. Demek ki böyle bir endişe var. O endişeleri gidermek de endişeyi yaratana ait, Sayın Başbakan’a ait” dedi.

  Hükümet Öcalan’la pazarlıkta

  Kılıçdaroğlu, CHP Kadın Kolları İl Başkanları toplantısına girişinden önce gazetecilerin sorularını yanıtladı. Teröristbaşı Abdullah Öcalan’ın “Beni ev hapsine çıkarmazsanız ateşkes sona erer” açıklamasını değerlendiren Kılıçdaroğlu, “AKP hükümetinin Öcalan’la yaptığı pazarlığın bir sonucu. Biz de pazarlığın sonucunu bekleyeceğiz. Eğer Türkiye bu pazarlık süreci içine sokulmuşsa her şeyi tartışırız. AKP bu süreçte zaten yanlış yapmıştı, o yanlışlıklar öyle anlaşılıyor ki bundan sonra devam edecek” dedi. Kılıçdaroğlu, eski başbakanlardan Mesut Yılmaz’la DSP’li Zeki Sezer’in CHP’ye katılacağını, gazetelerde okuduğunu ve bilgisinin bulunmadığını açıkladı.

  Söz öğrencileri dinleyeceğim

  Kemal Kılıçdaroğlu, üniversitelerin öğrenci konseyi başkanlarıyla görüşmekten son derece mutlu olacağını bildirirken, “Protestocu öğrencilerle de görüşür müsünüz?” sorusuna tüm öğrencilerle görüşeceğini belirterek yanıt verdi. Kılıçdaroğlu, “Bütün öğrenciler gelsin, bütün düşüncelerini dile getirsinler, söz veriyorum ben onları sonuna kadar dinleyeceğim” dedi.

  CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker’in Anayasa Mahkemesi Kanunu üzerindeki görüşlerini bildirmek üzere yaptığı görüşmelerin son derece olumlu bir gelişme olduğunu söyledi.

  Erdoğan’ın Danıştay’ın ALES’e türbanla girilemeyeceği yönündeki kararını “hukuksuzluk” olarak nitelemesini doğru bulmadığını bildiren Kılıçdaroğlu, “Yargıya saygılıysanız o karara da saygı duyarsınız. O kararı eleştirirsiniz, ama hukuksuz bir karar olarak söylerseniz o zaman uygulamayın. Yargıya karşı önyargılı yaklaşmak doğru değil” diye konuştu.

  Valiler bağımsız olmalı

  Kılıçdaroğlu, Başbakan’ın Valiler Toplantısı’nda yaptığı açıklamaları değerlendirirken “Valiler hem hükümetin, hem devletin temsilcisidir. Onlar siyasal iktidarın bağımlısı olmak durumunda değiller. Ama Sayın Başbakan, valileri, iktidarın propagandasını yapan şeklinde konumlandırmak istiyor, bu doğru değil” dedi. Twitter’daki hesabına yazdığı mesajla da Erdoğan’ı eleştiren Kılıçdaroğlu şöyle dedi: “Sayın Başbakan’ın son günlerde bilinen tabana çeşitli vesilelerle selam gönderdiğini ve en kısa zamanda çark edeceğini biliyordum, yanılmadım. Koltuk tatlı, liberallere selam yola devam.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı