Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Mesudiye Kurultayı 6-8 Temmuz'da

  Hürriyet Haber
  22 Haziran 2013 - 10:31Son Güncelleme : 22 Haziran 2013 - 10:31

  Mesudiye Gelişme Vakfı(MEGEV) tarafından Ordu’nun Mesudiye ilçesinde her yıl Temmuz ayında gerçekleştirilen ve ilçenin sorunlarının ele alındığı “Mesudiye Kurultayı”, bu yıl 6 Temmuz 2013 tarihinde düzenleniyor. Bu yıl diğer yıllardan farklı olarak Kurultayın devamında, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile 6-8 Temmuz tarihleri arasında “Türkiye Demokrasi Forumu” da düzenlenecek.

  1960’lı yıllarda göç vermeye başlayan Ordu’nun Mesudiye ilçesi halkı, 1991 yılında bir araya gelerek yörenin sorunlarına birlikte çözüm aramaya başlamasıyla gerçekleştirilen “Mesudiye Kurultayı” her yıl Temmuz ayının ilk Cumartesi gün gerçekleştiriliyor.

  6 Temmuz’da yapılacak “23. Mesudiye Kurultayı’nın bitmesinin ardından Türkiye Demokrasi Forumu(TDF’2013) başlayacak. TDF’2013 Başkanı Prof. Dr. Aziz Ekşi, “TDF’2013, gerçekte 3 aşamalı bir projenin birinci adımıdır. Bu yılın konusu, ‘Doğrudan demokrasi yolu ile yerel kalkınma arayışı’, ikinci adımı 2018 Avrasya Demokrasi Forumu (ADF’2018) ve bunu 2023 Dünya Demokrasi Forumu (DDF’2023) izleyecek. Cumhurbaşkanı ve TBMM Başkanı'nın bilgisine sunulan bu proje Başbakanlık Tanıtma Fonu ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da destekleniyor. Proje ile Mesudiye, 2018'de Avrasya ve Türkiye Cumhuriyeti'nin 100'üncü yılı olan 2023'te de Dünya Demokrasi Forumu'na ev sahipliği yapacak” dedi.

  EN BÜYÜK HEDEF DOĞRUDAN DEMOKRASİ

  Başkan Ekşi, demokrasinin hem Dünya hem de Türkiye için önemli olduğunun altını çizerek, “Demokrasinin en iyisi ise doğrudan olanıdır. Doğrudan demokrasinin tipik özelliği ise katılımın maksimum düzeyde olmasıdır. Katılım demokrasinin özüdür ve katılım olmadan kalkınma çabalarının kalıcı olması söz konusu değildir. Forumun amacı; yerelde, ülkede ve dünyada demokrasinin güçlenmesine, kalkınmanın yaygınlaşmasına ve toplumsal uzlaşmaya katkıda bulunmak” şeklinde konuştu.

  Foruma, Midyat'tan Daday'a, Kars'ın Susuz ilçesinden Tire'ye, Samsun'dan Adana'ya 8 Belediye Başkanı, 7 Vakıf, 5 Kooperatif, 4 Dernek, 2 Kent Konseyi, 2 Kalkınma Ajansının katılacağı duyuruldu. Prof. Dr. Ekşi, farklı yörelerden, farklı görüşlerden, farklı kuruluşlardan 37 bildiri sunulacağını, ilginç kalkınma öykülerinin anlatılacağını ve amacın benzeri çabaların cesaretlendirilmesi olduğunu kaydetti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı