« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Messi polisler arasında mahkemeye getirildi

Barcelona'nın Arjantinli yıldızı Lionel Messi ve babası, vergi kaçakçılığı suçlaması nedeniyle mahkemede ifade verdi. Mahkeme önünde toplanan gruplardan bazıları Messi'ye "Hırsız, kaçakçı" diye bağırırken bir diğer grup Arjantinli yıldıza sevgi gösterisinde bulundu.

MEHMET ÇİFTÇİ - MADRİD / DHA
SON GÜNCELLEME

Vergi kaçırdığı iddia edilen Barcelona'nın yıldız oyuncusu Lionel Messi ve babası, mahkemede ifade verdi. Barcelona yakınlarındaki sahil kasabası Gava'daki mahkeme salonuna babası Jorge'nin bir saat ardından gelen Arjantinli yıldıza çoğunluğu çocuklardan oluşan küçük bir grup destek verdi. İmaj haklarından 4,16 milyon avro vergi kaçırdığı gerekçesiyle savcılık tarafından suçlanan Messi ve babası Jorge, iddialara ilişkin yaklaşık yarım saat ifade vermelerinin ardından birbirlerinden ayrı olarak mahkemeden ayrıldı. Yıldız oyuncunun avukatı Cristobal Martell, yaptığı açıklamada, "Messi ve ailesi şeffaf, net ve iş birliğine açık bir tavır sergilememizi istedi ve bugün yaşananlar da bu doğrultuda gerçekleşti" dedi.

"Büyük çaba sarf edildi"

Martel, İspanya vergi dairesiyle olan durumun normalleşmesi adına "duruşmada büyük çaba sarf edildiğini" vurguladı. Savcılık, Messi'nin vergi kaçırmak için 2007 ile 2009 yılları arasında Uruguay ve Belize'de paravan şirketler kurduğunu öne sürerken, Messi ve babası, bu anlaşmaların önceki menajerleri döneminde kendi bilgilerinin dışında gerçekleştiğini savunuyor. İspanyol basını, bu iddiaların ardından Messi'nin vergi dairesine faiziyle 5 milyon avroluk bir ödeme yapmasına rağmen mahkemeye çıkmasının nedeninin ülkede yaşanan ekomonik krizin ardından yolsuzluğa karşı daha da artırılan önlemler olduğunu iddia ediyor. Dava sürecinin devam edip etmeyeceği daha sonra belli olacak. Messi, suçlu bulunması halinde kaçırıldığı iddia edilen vergi oranının yüzde 150'sini ceza olarak ödeme olasılığı bulunuyor.

MESSİ'YE "HIRSIZ, KAÇAKÇI" ŞOKU
Hakim karşısına çıkartılan Messi'ye mahkeme önünde toplanan bir grup sert tepki gösterdi. Messi'ye, "Hırsız, kaçakçı" diye bağıran gruba diğer bir grup da, "Sen en büyüksün, yaşasın Messi" sloganları ile cevap verdi. İki grup arasında çatışma çıkmaması için polisin önlemler alarak taraftarları ayırmaya çalıştığı gözlendi. Takım elbise ile mahkemeye gelen dünyanın bir numaralı futbolcusunun bu tepkiler karşısında güldüğü görüldü.

Bu arada Ajantinli yıldız futbolcu Messi, mahkemeye polis eşliğinde mahkemeye getirildi.

Messi polisler arasında mahkemeye getirildi


Bunları da Beğenebilirsiniz