KAYSERİ HABERLERİ

Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nden, Avusturya'ya eğitim ziyareti

DHA
30.03.2016 - 10:14Son Güncelleme :
DHA

KAYSERİ, (DHA) - KOCASİNAN Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Ankara Nevzat Ayaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Iğdır Besti Aydeniz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin ortaklığında yürütülen 'Mesleki Eğitimde Engelleri Kaldırmak İçin Avrupa ile Elele' projesi kapsamında Kayseri ekibi, Avusturya'nın Bregenz şehrinde zihinsel ve fiziksel engellilerin mesleki eğitim süreçlerini inceledi.

Kayseri Kocasinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenleri proje kapsamında Avusturya-Bregenz şehrinde zihinsel ve fiziksel engelli bireylerin mesleki eğitim süreçlerini, Avrupa’daki uygulamaların yerinde incelenmesini, karşılaştırma ve değerlendirmeler yaparak etkili uygulamaların ülkemizde de yapılmasını ve yaygınlaştırılmasını sağlamak amacıyla ziyaretlerde bulundular. Kayseri heyeti, proje ile kaynaştırma eğitimi uygulayan kurumlarda, engellilerle ilgili işlemlerin yürütüldüğü iş eğitim merkezleri ve korumalı iş yerlerinin bağlı bulunduğu entegre bir sosyal kamu kurumu, engelli bireylerin doğrudan üretime katıldıkları iş atölyeleri, ürün satış ofisleri, engellilerin istihdama hazırlandıkları eğitim ve kaynaştırma çiftliği ve engelli çocuklar eğitim merkezi ziyaret etti. Proje kapsamında ayrıca kültürel kaynaşma turları düzenlendi. Okul Müdürü Fatma Hökelek, projenin ana hedefinin, zihinsel ve fiziksel engelli bireylerin kaynaştırma uygulamaları ile ilgili öğretmen yeterliklerinin geliştirilmesi olduğunu söyledi.  Hökelek, ''Bu amaçla öğretmenlerimiz Avusturya’daki mesleki eğitim kurumlarında, zihinsel ve fiziksel öğrenme güçlüğü olan gençlere uygulanan kaynaştırma eğitimleri ve uygulama yöntemleri hakkında inceleme ve gözlem yapma fırsatı yakalamışlardır. Ayrıca bu gençlerin mesleki eğitime ve iş gücüne kazandırılmasına yönelik yapılan çalışmalar, eğitim ortamları ve yapılan rehberlik ve destek uygulamaları incelenmiştir. Bu çerçevede edindiğimiz kazanımlarla okulumuz bünyesindeki öğretmenler ve idarecilerin kaynaştırma eğitimindeki yetkinliklerini artırarak, Kaynaştırma eğitiminin başarısı konusunda ilimize ve tüm Türkiye’ye örnek uygulamalar gerçekleştirerek bu konuda öncü bir rol üstlenmeyi amaçlamaktayız'' dedi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nden, Avusturya'ya eğitim ziyareti hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Mart 2016 tarihinde saat 10 14’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nden, Avusturya'ya eğitim ziyareti haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı