Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Mesleki eğitimde sanayi ile işbirliği

  AA
  28.09.2013 - 14:28 | Son Güncelleme: 28.09.2013 - 14:34

  İhracatçılar Meclisi Başkanı Büyükekşi, "Mesleki eğitim veren kurumlar ve özel sektör temsilcileri arasındaki işbirliğini güçlendirmeyi hedefliyoruz" dedi.

  Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Mesleki Eğitimde İşbirliği Protokolü" ile 2023 hedefleri yolunda gençlerin mesleki eğitimine yönelik, önemli bir adım atacaklarını söyledi. Büyükekşi, " Sanayi ve hizmet sektörlerinin ihtiyaçlarına göre meslek liselerine yönelik eğilimin teşvik edilmesini oldukça önemli görüyoruz. Nitelikli işgücüne sahip olma konusunda sanayiye katkı sağlamayı hedefliyoruz" dedi.

  Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM) TİM Leonardo Da Vinci Projeleri Açılış Programı ve Türk Ulusal Ajansı ile TİM Arasında Mesleki Eğitimde İşbirliği Protokolü İmzalandı. Törende konuşan Büyükekşi, Türkiye'nin, Avrupa'nın en genç nüfusuna sahip olduğunu ve nüfusun yüzde 17'sinin gençlerden oluştuğunu söyledi. Genç nüfusun önemine değinen Büyükekşi Türkiye'nin sahip olduğu bu dinamizmi gerçek bir potansiyele dönüştürme açısından eğitim sisteminin yeterli seviyede olmadığını dile getirdi.

  Mesleki eğitim veren kurumlar ile özel sektör arasındaki işbirliği

  Büyükekşi, özellikle mesleki eğitimin Türkiye'nin gelişime en fazla açık alanlarından biri olduğunun altını çizerek, şöyle devam etti:
  "Sanayi ve hizmet sektörlerinin ihtiyaçlarına göre meslek liselerine yönelik eğilimin teşvik edilmesini oldukça önemli görüyoruz. İstihdam ihtiyacı ile karşılaştırıldığında, öğrencilerimizin üçte birinin normal, üçte ikisinin de meslek lisesine gitmesi gerekirken sadece üçte biri meslek lisesine gidiyor. Oysaki meslek liseleri, öğrencilerimizi iş hayatına daha etkili bir şekilde hazırlıyor. Öte yandan, ülkemizde çok sayıda işsiz insan varken iş dünyasının kalifiye eleman ihtiyacı duyması da üzerinde düşünmemiz gereken bir durum. Biz de TİM olarak bu noktadan yola çıkarak, Avrupa Birliği Bakanlığımızla birlikte, Mesleki İşbirliği Protokolü imzalamaya karar verdik. Bu çalışma sayesinde, mesleki eğitim veren kurumlar ve özel sektör temsilcileri arasındaki işbirliğini güçlendirmeyi hedefliyoruz."

  Gençlere büyük firmalarda staj imkanı

  Büyükekşi, özel sektör temsilcilerinin mevcut AB eğitim ve gençlik proje fırsatları hakkında etkin bir şekilde bilgilenmelerini hedeflediklerini dile getirdi. Büyükekşi, öğrencilere firmalarda uzun dönemli staj imkanı tanıyacaklarını söyledi. Büyükekşi, iş dünyasının talepleri göz önüne alınarak mesleği eğitimin cazip kılınmasının hem işsizlik sorununun çözülmesine önemli katkı sağlayacağına hem de iş dünyasının kalifiye işgücü ihtiyacını karşılayacağına inandıklarını anlattı.

  Büyükekşi, imzalanan protokolle birlikte, 2023 hedefleri yolunda gençlerin mesleki eğitimine yönelik, önemli bir adım atacaklarını vurgulayarak, sözlerini şöyle tamamladı:

  "İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliğimiz, özellikle mobil iletişim yöntemleriyle mesleki eğitime erişimlerini kolaylaştırmak amacıyla Litvanya, Polonya, İspanya ülkeleri ve PAGEV ortaklığında 2 yıllık bir proje yürütecek. İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliğimiz de, KOBİ'lerin bilgi düzeylerinin artırmayı amaçlayan web tabanlı bir uzaktan eğitim modülü ile İspanya, Yunanistan, Litvanya, Avusturya, Bulgaristan, Hırvatistan ülkeleri ve Boğaziçi Üniversitesi ortaklığında 2 yıllık bir proje yürütecek. Her iki projenin de hem ülkemize hem de proje paydaşlarına oldukça faydalı olacağına inanıyorum."

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı