ANKARA HABERLERİ

Mesleki eğitim için ’bütünlük’ genelgesi

Hürriyet Haber
13.10.2008 - 00:00Son Güncelleme :

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, "işletmelerde mesleki eğitim uygulamasının" öngörüldüğü mesleki ve teknik ortaöğretim okul ve kurumlarında bütünlüğü sağlamak amacıyla bir genelge yayımladı.

Hürriyet Haber

Çelik’in genelgesine göre, zümre öğretmenler toplantısı; alan öğretmenleri, koordinatör öğretmenler ve sektör temsilcisinin katılımıyla gerçekleştirilecek. Bu toplantıda; ilgili mevzuat ve genelgeler, çerçeve öğretim programı içerisinde yer alan genel açıklamalar, haftalık ders çizelgeleri, programın uygulamasına, (Alan/dal derslerine, işletmede beceri eğitimi dersine, seçmeli derslere) ilişkin açıklamalar, ders tanımları ve amaçları, ders tabloları (ortak dersleri, alan ortak dersleri, dal dersleri ve seçmeli dersler tabloları), ders bilgi formları, modül bilgi sayfaları, yeterlik tabloları ve işlem analizleri incelenecek.

Ders saatleri

Zümre öğretmenler kurulu toplantısında, alan/dallarda okutulacak ders ve modüller belirlenecek. Ders ve modüllerin seçiminde, okulun koşulları, çevredeki sektörel gelişmeler ve sektör ile iletişim içinde olan koordinatör öğretmenlerin tespitleri göz önünde bulundurulacak. 12’nci sınıf meslek ders saatleri toplamı, meslek lisesinde 29 saat, Anadolu meslek lisesinde 30 saat olacak. Her iki okul türünde de bunun 24 saati işletmelerde beceri eğitimi dersine ait olacak.

İşletmelerde beceri eğitimi dersi dışında 12’nci sınıfta meslek lisesinde 5 saat, Anadolu meslek lisesinde 6 saat meslek dersleri için ayrılacak.

İşletmelerde beceri eğitimi dersi, meslek liseleri ve Anadolu meslek liselerinde zorunlu ders olacak. Anadolu teknik lisesi ve teknik lise öğrencileri beceri eğitimi için işletmeye gönderilmeyeceğinden, bu okullarda zorunlu ders olmayacak.

Sektör beklentileri

İŞLETMELERDE beceri eğitimi dersinin içeriği, ağırlıklı olarak dala ait modüller olmak üzere, bölgesel özellikler ve sektörün beklentilerini yansıtacak modüllerden oluşturulacak. Buna göre, dersin içeriği oluşturulurken dalın alınması gereken zorunlu derslerinin önceki yıllarda çeşitli nedenlerle verilemeyen modülleri, önceki yıllarda verilen modüllerden pekiştirme amacıyla yeniden verilmesine ihtiyaç duyulanlar, bölgesel özellikler ve sektörün beklentilerini yansıtmak amacıyla alanın diğer dallarına ait uygun derslerin modül/modülleri veya diğer alan/dalların uygun modül/modülleri ve gerektiğinde yeni hazırlanıp Bakanlıkça uygun bulunacak modüller seçilecek.

Bölgesel şartlar nedeniyle beceri eğitimi için işletmelere gönderilemeyen meslek lisesi ve Anadolu meslek lisesi öğrencileri için uygulanacak olan işletmelerde, beceri eğitimi dersinin içeriği de işletmelerde meslek eğitimi gören öğrencilere paralel olarak düzenlenecek. Uygulamalı eğitimini okulda gören öğrenciler için oluşturulan işletmelerde Beceri Eğitimi dersini oluşturan modüllerin ait olduğu ders gruplarına göre bu ders farklı öğretmenler tarafından okutulabilecek.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Mesleki eğitim için ’bütünlük’ genelgesi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
21 Kasım 2017, Salı
 • İmsak
  05:49
 • Guneş
  07:33
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:20
 • Akşam
  17:37
 • Yatsı
  19:09
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı