ANKARA HABERLERİ

Mesleki eğitim her zaman öncelikli konu

Hürriyet Haber
05.07.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, mesleki eğitimin, Türkiye’nin her zaman en öncelikli konusu olduğunu bildirdi.

Hürriyet Haber

Çağlayan, Ankara Sanayi Odası Organize Sanayi Eğitim Programı (OSEP) Diploma Ödül Töreninde yaptığı konuşmada, 6-7 yıl önce gelişmiş ülkelerde mesleki eğitimin, eğitimdeki payının yüzde 75, Türkiye’de ise bu oranının yüzde 25 olduğunu hatırlattı.

Hükümet programında yüzde 50 düz lise, yüzde 50 mesleki eğitimin hedeflendiğini kaydeden Çağlayan, bugün mesleki eğitimin, eğitimdeki payının yüzde 43 oranına yükseldiğine dikkati çekti.

Çağlayan, ailelerin çocuklarını mesleki eğitime yönlendirdiğinin ve Türkiye’de çok önemli, gelişim ve değişimin yaşandığının göstergesi olduğunu söyledi. Çağlayan, ailelere çocuklarını mesleki eğitime yönlendirdikleri için de teşekkür etti.

Çağlayan, 27 yıl sanayicilik döneminde parasal sıkıntıya düştüğü dönemler olduğunu, teminat sorunu yaşadığını, ancak yaşadığı en büyük sıkıntının nitelikli eleman sıkıntısı olduğunu kendisinin diğer her problemi aştığını ancak aşamadığı problemin nitelikli eleman bulmak olduğunu söyledi.

ASO Başkanı Nurettin Özdebir de işsizliğin Türkiye’nin en temel ekonomik ve sosyal sorunlarının başında geldiğini, özellikle gençler arasındaki işsizlik oranın çok yüksek olduğunu ve sanayide nitelikli eleman sıkıntısı çekildiğini anlattı.

İş gücü piyasasında arz ve talebin bir türlü her tarafı memnun edecek bir dengeye ulaşamadığını kaydeden Özdebir, bu durumun eğitim sisteminden kaynaklandığını söyledi.

Özdebir, Almanya’da mesleki eğitimin, eğitimdeki oranının yüzde 79,6, Macaristan’da yüzde 75, Polonya’da yüzde 74,6, Hollanda’da yüzde 70,1 İtalya’da yüzde 67,4, Fransa’da yüzde 54,1 Türkiye’de ise yüzde 34,3 olduğunu belirtti.

Programa işveren desteği

OSEP
hakkında da bilgi veren Özdebir, programın Milli Eğitim Bakanlığı, ASO ve ASO 1. Organize Sanayi Bölgesi’nin ortaklaşa yürüttüğü bir program olduğunu belirterek, program kapsamında toplam 172 öğrenci bulunduğunu söyledi.

n Özdebir, OSEP programında öğrencilere işverenler tarafından asgari ücretin yüzde 30’undan az olmamak kaydıyla ücret, yemek, iş elbisesi, servis, eğitim materyalleri sağlandığını, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından da sosyal güvenliklerinin sağlandığını anlattı.

İlk meyvelerini verdi

Türkiye’nin her yıl 700 bin gencine iş bulmak mecburiyetinde olduğunu ifade eden Bakan Çağlayan, program ile ekilen tohumların meyvesini verdiğini ve bu programın yüzde 100 iş garantisine sahip olduğunu söyledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Mesleki eğitim her zaman öncelikli konu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:10
 • Guneş
  07:57
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:33
 • Yatsı
  19:08
Sayfa Başı