Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ‘Meslek’te Dikey Geçiş Sınavı

  Hürriyet Haber
  07 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 07 Şubat 2000 - 00:01

  ÜNİVERSİTELERİN 2 yıllık programları Meslek Yüksek Okulları'nda okuyan ve mezun olan onbinlerce öğrencinin merakla beklediği ‘‘Üniversite 2. Giriş Sınavı’’ tarihi belli oldu. Ön lisans mezunlarının, üniversite diploması sahibi olmalarına olanak tanıyacak Dikey Geçiş Sınavı DGS-2000, 3 Eylül 2000 tarihinde yapılacak.

  Geçen yıl çıkarılan Dikey Geçiş Yönetmeliği'ni uygulamaya koyma kararı alan YÖK Genel Kurulu, Üniversite 2. Giriş Sınavı ile ilgili hususların yer aldığı kılavuz ve takvimi de benimsedi. Üniversite rektörlüklerinin bulunduğu iller ile Lefkoşa'da yapılacak sınav şöyle işleyecek:

  24 NİSAN'DA BAŞVURU

  Sınav için başvurular 24 Nisan'da başlayıp 5 Mayıs'ta sona erecek. DGS'ye, ÖSS puanına göre merkezi yerleştirme veya özel yetenek sınavıyla öğrenci alan meslek yüksekokulları ve açıköğretim ön lisans programları mezunları ile son sınıfta okuyanlar başvurabilecek. Yine KKTC ile yurtdışındaki üniversitelerin 2-3 yıllık programlarına, ÖSYM tarafından yerleştirilmiş bulunan mezunlar ve mezun olacaklar ile ‘Meslek yüksekokulu’ adını taşımayan 2 veya 3 yıllık ön lisans mezunları da sınava girebilecek.

  5 YIL BARAJI

  Sınava başvuracak mezun adayların, öğrenim gördüğü programdan en fazla 5 yıl önce mezun olmaları gerekiyor. DGS'ye en fazla 3 kez girilebilecek. Kontenjan ve aranan şartlar Kılavuz'da duyurulacak.

  AÇIKÖĞRETİME GEÇİŞ

  Meslek yüksekokulları ile açıköğretim ön lisans programlarından mezun olup, kendi alanlarındaki açıköğretim lisans programlarına devam etmek isteyenlerin önü açık olacak. Adaylar, doğrudan kendi alanlarındaki açıköğretim lisans programlarına kayıt hakkı elde edecekler.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı