ERZURUM HABERLERİ

Meslek Örgütlerinden Düzenlemeye Destek

IHA
26.08.2015 - 17:00Son Güncelleme :

MESLEK ÖRGÜTLERİNDEN DÜZENLEMEYE DESTEK

IHA

Yapılan değişikliklere ilişkin bir açıklama yapan Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti ve Doğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu Başkanı Feridun Fazıl Özsoy, “Değişiklikle birlikte meslektaşlarımıza özellikle bekleme sürelerinde önemli kazanımlar sağlandı” dedi.
Feridun Fazıl Özsoy, yönetmelikte yapılan değişiklikle, 1.200 gazeteyi temsilen 3 kişinin Basın Kartları Komisyonu’na eklendiğini, böylece komisyonun katılımcı bir yapıya kavuştuğunu söyledi.
Türkiye’nin en üst çatı basın meslek örgütü olan Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu temsilcilerinin komisyonda yer alması gerektiğini ifade eden Başkan Özsoy, yeni yönetmelikle bekleme sürelerinin kısaltıldığını ve online başvuru kolaylığı getirildiğini kaydetti. Özsoy, açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “Öncelikle, gazetecilerin Basın Kartı almak için beklemeleri gereken sürelerin kısaldığını görüyoruz. Ayrıca, engelli meslektaşlarımıza bekleme süresi aranmadan basın kartı verilebilecek. Öte yandan, Basın İş Kanunu kapsamında en az 5 yıl çalıştığını belgelendiren meslektaşlarımıza bekleme süresi uygulanmayacak. Bilindiği gibi Basın kartı olmayan meslektaşlarımız emeklilik işlemlerinde yıpranma hakkından yararlanamıyorlardı.
Bekleme süresinin kısaltılması ve en az 5 yıl çalıştığını belgelendiren meslektaşlarımıza bekleme süresi uygulanmadan Basın Kartı verilmesi, emeklilik işlemlerine olumlu yansıyacaktır. Bizim için, bekleme süreleri kadar önemli olan diğer konu ise, Basın Kartı Komisyonunun yapısının değiştirilerek; Komisyon’un daha katılımcı bir yapıya kavuşturulmasıdır. Yeni yönetmelik ile sektörün çeşitli kesimlerinin Komisyonda temsilinin sağlandığını görüyoruz.
Ayrıca Türkiye’nin en üst çatı basın meslek örgütü olan Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu temsilcilerinin de komisyonda yer almasını ve bu doğrultuda bir ek düzenleme yapılmasını da bekliyoruz. Yapılan bu düzenleme Camiamıza hayırlı olsun.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Erzurum haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Erzurum ilinden Meslek Örgütlerinden Düzenlemeye Destek hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Ağustos 2015 tarihinde saat 17 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Meslek Örgütlerinden Düzenlemeye Destek haberi güncellenecektir.

ERZURUM NAMAZ VAKİTLERİ

21 Şubat 2018, Çarşamba
 • İmsak
  05:59
 • Guneş
  07:29
 • Öğle
  12:24
 • İkindi
  14:46
 • Akşam
  17:07
 • Yatsı
  18:32
Sayfa Başı