Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  “Meslek liseleri için sektörle çalışmalar yapıyoruz”

  AA
  30.09.2015 - 14:20 | Son Güncelleme:

  Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Milli Eğitim Bakanlığı olarak bütün meslek eğitim alanlarında ilgili sektörle hem staj hem de müfredatların belirlemesi anlamında ortak çalışmalar yürütüyoruz. Önümüzdeki günlerde bunu daha da kapsamlı hale getirip tüm Türkiye'de yaygınlaştırmak istiyoruz" dedi.

  Bakan Avcı, Tusaş Motor Sanayi (TEI) Eskişehir Fabrikasında düzenlenen ‘Yetkin İş Gücünün Keşfedilerek İstihdamın Artırılması Projesi’ kapsamında staj yapacak öğrencilerin işe başlatılması programında yaptığı konuşmada, böyle bir etkinlikte bulunmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

  Milli Eğitim Bakanlığı olarak mesleki ve teknik eğitime birinci derecede öncelik verdiklerini belirten Avcı, son 12 yıldır mesleki ve teknik eğitimin kapsamını genişletmek ve niteliğini yükseltmek için çok büyük gayret gösterdiklerini belirtti.

  Bakan Avcı, son 12 yıldan beri bütçeden en büyük payı Milli Eğitim Bakanlığı’nın aldığını hatırlatarak, şöyle konuştu:
  "Milli Eğitim Bakanlığı içinde de en büyük payı mesleki ve teknik eğitim alıyor. 2002 yılında Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi 7.5 milyar liraydı, mesleki ve teknik eğitimin bu bütçe içindeki payı da 750 milyon liraydı. Bu yıl ki bütçemiz YÖK ve üniversiteleri katmadan söylüyorum 62 milyar lira. Bunun içinde mesleki ve teknik eğitimin payı da 8 milyar 230 milyon liradır. Yani bu yıl ki mesleki ve teknik eğitim bütçemiz 2002 yılındaki Milli Eğitim Bakanlığı toplam bütçesinden daha fazla. Bu mesleki ve teknik eğitime verdiğimiz önemin rakamsal olarak da en somut ifadesi."

  ‘Yetkin İş Gücünün Keşfedilerek İstihdamın Artırılması Projesi’nin önemli olduğuna dikkati çeken Avcı, Milli Eğitim Bakanlığı olarak fiziki altyapıyı, mesleki ve teknik altyapıyı güçlendirmek için büyük gayretler gösterdiklerini vurguladı.

  Bakan Avcı, ilgili sektörlerle işbirliği içinde bu imkanların bir sinerji halinde artması için çalıştıklarını dile getirerek, Eskişehir Valiliği ve TEI'nin gerçekleştirdiği bu çalışmanın çok önemli olduğunu belirtti.

  Milli Eğitim Bakanlığı’nda iki tabirle ilgili sıkıntının olduğunu ve bununla ilgili yanlışı düzeltmeye gayret ettiklerine değinen Avcı, şöyle devam etti:
  "Bunun biri 'üstün zekalı' tabiri. Her çocuğun bir yeteneği vardır ama farklı alanlardadır. Dolayısıyla bunun yerine 'özel yetenekli' diyoruz. ikinci olarak da 'ara eleman' tabiridir. Sanki arada kalmış elemanı çağrıştırıyor. Hepimiz biliyoruz ki bütün sektörlerde 'ara eleman' dediğimiz kişiler aslında 'ana' elemandır. Dolayısıyla 'ara eleman' yerine 'ana eleman' tabirini kullanmayı tercih ediyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı olarak bütün meslek eğitim alanlarında ilgili sektörle hem staj hem de müfredatların belirlemesi anlamında ortak çalışmalar yürütüyoruz. Önümüzdeki günlerde bunu daha da kapsamlı hale getirip tüm Türkiye'de yaygınlaştırmak istiyoruz. Onun için buradaki protokol bizim için çok yol gösterici bir çalışma olacak."

  "Projede öncülük etmek bize heyecan veriyor"

  Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna da kalifiye eleman yetiştirilmesi amacıyla böyle bir projede yer almaktan mutluluk duyduklarını belirterek, "Milli Eğitim Bakanımızın önderliğinde kültür sanat alanında yaptığımız güzel çalışmalara ilaveten sanayimizin ihtiyacını da karşılayacak şekilde istihdamı ve üretimi artıracak ve en önemlisi gençlerimize vasıf kazandıracak önemli bir projede öncülük etmek bize heyecan veriyor" dedi.

  TEI Genel Müdürü Mahmut Faruk Akşit ise kurumun yapısı hakkında bilgi vererek, "Bu yıl itibariyle yapacağımız toplam satış hedefimiz 303 milyon dolar civarında. Satışımızın çok ciddi kısmı ise ihracat. Cironun yüzde 10'undan fazlasını yatırıma ayırıyoruz. Bu, ileriye doğru şirketimizin büyümesi için yatırımlarımıza devam ettiğimizin göstergesidir. Şu an için dünya semalarında uçan her iki uçaktan biri, Eskişehir'de üretilen parçaları taşıyor" diye konuştu.

  Konuşmaların ardından Akşit, Milli Eğitim Bakanı Avcı'ya plaket takdim etti. Bakan Avcı da Akşit'e plaket ve kalem hediye etti.

  “Mesleki ve teknik eğitim lisesindeki öğretmen sayısı 62 bine çıktı”

  Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "İş verenler gerekli eğitimi almış, nitelikli iş gücü bulamamaktan yakınıyor. Gençlerimiz de istihdam edilememekten yakınıyor. Demek ki burada bize düşen sektörün ve gençlerimizin ihtiyaçlarını buluşturmak" dedi.

  Bakan Avcı, Türkiye Lokomotif Sanayi AŞ'de (TÜLOMSAŞ) "Raylı Sistemler Sektöründe Kalifiye İnsan Kaynağı İhtiyacı'nın Karşılanması Projesi" kapsamında staj yapacak öğrencilerin işe başlatılması programında yaptığı konuşmada, 2002 yılında bin 900 civarında olan mesleki ve teknik eğitim lisesinin şu an sayısının 4 bini geçtiğini, bu alandaki öğretmen sayısının da 15 binden 62 bine çıktığını bildirdi.

  Sadece sayısal olarak değil niteliksel olarak da bu alanda ciddi bir sıçrama gerçekleştirdiklerini belirten Avcı, "Bugün bunun en somut örneklerinden birini yaşıyoruz. Projedeki tüm paydaşlara, katkıda bulunan tüm uzman arkadaşlara teşekkür ediyorum. Programa katılan öğrencilerimizin şunu bilmesinde büyük yarar var; siz, Türkiye'nin en köklü sanayi kurumlarından birinde staj yapacaksınız. Burası 121 yıllık milli müessese. Buradaki eğitiminiz sırasında bir kurumsal kültürün ne olduğunu yakından göreceksiniz" diye konuştu.

  Bakan Avcı, kalifiye eleman ihtiyacı konusunun çok sık dile getirildiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

  "Sektör iyi yetişmiş ana eleman bulamamaktan şikayet ediyor. Ana gövdeyi temsil eden eleman ihtiyacı çok yoğun. Her sektörde bu konuda bir ihtiyaçtan söz ediliyor. Doğru, yetişmiş kalifiye eleman ihtiyacı çok yoğun ama buna karşılık gençlerimiz arasında da işsizlik çok yoğun. Yani burada bir paradoks var. İş verenler gerekli eğitimi almış, nitelikli iş gücü bulamamaktan yakınıyor. Gençlerimiz de istihdam edilememekten yakınıyor. Demek ki burada bize düşen sektörün ve gençlerimizin ihtiyaçlarını buluşturmak. İşte bu proje sektörün ve gençlerin ihtiyaçlarını, beklentilerini buluşturan projelerden biri. Onun için bu proje bizim için çok önemli. Buradan çıkacak sonuçları tüm Türkiye genelinde yaygınlaştırma fırsatı bulacağız. Çünkü tüm Türkiye'de bu konuda ciddi talep var."

  Törene katılan Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna da böyle bir projenin içinde yer almaktan mutluluk duyduklarını belirterek, "Öğrencilerin meslek kazanmaları noktasında güzel bir başlangıç yapıyoruz. Valilik olarak bu konuda yapılan çalışmalara elimizden gelen desteği vermeye her zaman hazırız" dedi.

  TÜLOMSAŞ Genel Müdürü Hayri Avcı ise öğrencilerin raylı sistemlerle ilgili tüm bilgiye ulaşacaklarını vurgulayarak, stajlarında başarı diledi.

  Konuşmaların ardından TÜLOMSAŞ Genel Müdürü Avcı, Milli Eğitim Bakanı Avcı'ya plaket takdim etti. Bakan Avcı da Akşit'e kalem hediye etti.

  Etiketler: meb , meslek lisesi , müfredat , sktaj
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı