MERSİN HABERLERİ

Meski Çalışanları, Yavru Carettalar İçin Kıyı Temizliği Yaptı

IHA
16.09.2015 - 17:46Son Güncelleme :

MESKİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ÇALIŞANLARI, YAVRU CARETTA CARETTALARIN DENİZE RAHAT ULAŞABİLMELERİ İÇİN ERDEMLİ’DEKİ ALATA BAHÇE KÜLTÜRLERİ ARAŞTIRMA İSTASYONU MÜDÜRLÜĞÜ KUMSALINDA TEMİZLİK YAPTI.

IHA

Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü çalışanları, yavru caretta carettaların denize rahat ulaşabilmeleri için Erdemli’deki Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğü kumsalında temizlik yaptı.
MESKİ Genel Müdürlüğü ile Mersin Üniversitesi Deniz Kaplumbağaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (MEÜ DEKUYAM) arasında imzalanan protokol çerçevesinde, caretta carettaların yumurta bırakma ve yavruların yumurtadan çıkma sezonunda sağlıklı bir şekilde denize ulaşabilmeleri için belirlenen periyodik sürelerde sahil temizliği çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda düzenlenen etkinlikte, sahil temizliği öncesinde MEÜ DEKUYAM Müdürü Prof. Dr. Serap Ergene tarafından MESKİ çalışanları ve MESKİSPOR genç takım sporcularına caretta carettaların yuvalama alanlarının durumları ve yavru çıkışları ile ilgili bilgi verdi.
Bilgilendirmenin ardından gönüllü MESKİ çalışanları, Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğü kumsalında 3 kilometrelik alanda yumurtadan çıkma döneminde yavru caretta carettaların denize rahat ulaşabilmeleri için kıyı temizliği yaptı. Temizlik yapılan kumsalda, deniz kaplumbağalarının yuvalarının etrafında engel teşkil edebilecek plastik ve çöplerin toplanmasının ve yumurtadan çıkan yavru caretta carettaların deniz ile buluşmasının heyecanının yaşanmasının ardından Prof. Dr. Ergene tarafından katılımcılara slayt eşliğinde konferans verildi. Ergene, “Amacımız, sahilde temizlik yaparak yumurtadan çıkacak yavruların güven içinde rahat bir şekilde denize ulaşmalarını sağlamaktır. Katkılardan dolayı MESKİ Genel Müdürlüğü’ne teşekkür ediyorum“ dedi.
Etkinlikle ilgili açıklama yapan MESKİ Genel Müdürü Turgut Aybak da “Caretta carettaların denize ulaşımını kolaylaştırmak için yapılan temizlik çalışmasını takdir ediyoruz. Sıcak havaya rağmen etkinliğe katılan tüm gönüllülere teşekkür ediyorum. Caretta carettaları korumak ve sürdürülebilir bir çevre yaratmak adına üzerimize düşen görevi sürdüreceğiz. Bu gibi sosyal sorumluluk projelerinde de her zaman öncü olacağız” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden Meski Çalışanları, Yavru Carettalar İçin Kıyı Temizliği Yaptı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Eylül 2015 tarihinde saat 17 46’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Meski Çalışanları, Yavru Carettalar İçin Kıyı Temizliği Yaptı haberi güncellenecektir.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

18 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:28
 • Guneş
  08:16
 • Öğle
  13:12
 • İkindi
  15:31
 • Akşam
  17:45
 • Yatsı
  19:23
Sayfa Başı