Gündem Haberleri

  Meseleyi hafife almak mümkün değil

  Hürriyet Haber
  21.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DYP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Ekinci, sözde „Ermeni soykırımı“ tasarısının ABD Temsilciler Meclisi Uluslararası Operasyonlar ve İnsan Hakları Alt Komitesi’nde kabul edilmesini, „Genelde seçim dönemlerinde bunlar oluyor. Ancak, meseleyi hafife almak da mümkün değil“ şeklinde değerlendirdi.

  Tasarının henüz alt komisyonda kabul edildiğini anımsatan Ekinci, „Bunun uzun bir prosedürü var. Amerikan Kongresi’nin böyle bir sonucu onaylamayacağını düşünüyorum“ dedi. Ekinci, bundan önce de bu yönde girişimler olduğunu, daha sonra konunun gündemden çıktığını söyledi.

  „Genelde seçim dönemlerinde bunlar oluyor“ diyen Ekinci, meseleyi hafife almanın da mümkün olmadığını, konunun üzerinde ciddiyetle durulması gerektiğini belirtti.

  Türkiye ile ABD’nin çok yönlü birliktelikleri olan iki ülke olduğuna işaret eden Ekinci, ABD’nin Türkiye’yi rahatsız edecek, dünya kamuoyu önünde rencide edecek bir sonucu onaylamayacağını ifade etti. Ekinci, „Hükümet olarak, devlet olarak yeterli bir çaba sarfedilmediği de anlaşılıyor“ diye konuştu.

  Ekinci, ABD’nin Türkiye’nin müttefiki olduğunu, buna rağmen böyle bir kararın çıkmasının biraz düşündürdüğünü, ancak herşeyin sonu da olmadığını kaydetti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı