Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Meşalenin rotası belli oldu

2012 Londra Olimpiyat Oyunları öncesi dolaştırılacak olimpiyat meşalesinin İngiltere'deki rotası belli oldu.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Bir yıl sonra bugün Yunanistan'dan İngiltere'ye getirilecek olimpiyat meşalesi, 70 gün boyunca İngiltere'nin çeşitli şehirlerinde 8 bin kişi tarafından elde ele dolaştırılacak. Olimpiyat oyunlarının resmi açılış töreni ise 27 Temmuz 2012'de Londra'da yapılacak.

Ülkenin kuzey batısındaki en uç noktası olan Cornwall'dan 19 Mayıs 2012'den itibaren dolaştırılmaya başlanacak olimpiyat meşalesi, Bristol, Cardiff, Liverpool, Belfast, Glasgow, Aberdeen, Newcastle, Manchester, Sheffield, Nottingham, Oxford, Southampton ve Dover gibi şehirlere götürülecek.

Her gün 12 saat ve toplam 12 bin 800 kilometre taşınacak meşalenin son durağı ise olimpiyatlara ev sahipliği yapacak başkent Londra olacak. Rotanın, meşaleyi ülke nüfusunun yüzde 95'inin görebileceği şekilde tasarlandığı açıklandı.

Bu arada, İngiltere'nin adaları Isle of Man, Guernsey gibi yerleri de dolaşacak meşalenin, İrlanda'nın başkenti Dublin'e götürülüp götürülmeyeceğine henüz karar verilmedi.

Öte yandan, Sky haber kanalının olimpiyatlara ilişkin YouGov adlı kamuoyu araştırma şirketine yaptırdığı ankete göre, İngilizlerin çoğunluğunun gelecek yılki olimpiyatlara ilişkin "heyecan duymadıkları" ortaya çıktı. Ankete katılanların sadece yüzde 8'i olimpiyatların yapılacak olmasından heyecan duyduğunu söylerken, yüzde 60'ı heyecanlanmadığını ifade etti. İngiliz basını anketin sonuçlarına karşın, olimpiyat oyunlarının özellikle açılış ve kapanış törenleri biletlerine yoğun ilgi olduğunu aktarıyor.

Londra'daki 2012 Olimpiyat Oyunları, 27 Temmuz-12 Ağustos 2012 tarihlerinde yapılacak.

Bunları da Beğenebilirsiniz