Gündem Haberleri

  Meşal: ABD ile şartsız görüşürüz

  A.A.
  27.02.2006 - 16:14 | Son Güncelleme:

  Hamas Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal, Hamas'ın İsrail dışında, ABD ve diğer tüm uluslararası taraflarla şartsız olarak diyaloğa hazır olduğunu belirtti.

  Hamas Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal, El Hayat gazetesine yaptığı açıklamada, “Hamas, siyonist hasım (İsrail) dışındaki diğer tüm uluslararası taraflarla, şartsız ve denge temelinde diyaloğa hazırdır” dedi. Halid Meşal, bu arada, İsrail ve uluslararası toplumun, İsrail'in tanınması, şiddet eylemlerinin sona erdirilmesi ve örgütün İsrail'in ortadan kaldırılması çağrısı yapılan yasasının değiştirilmesiyle ilgili koyduğu şartları reddetti.

  Suriye ile ilişkilerinin güçlü ve eskiye dayandığını belirten Meşal, Suriye'nin, Hamas'ın seçim zaferinden “en çok memnun olan ülkelerden biri” olduğunu söyledi.Meşal ayrıca, uluslararası topluma “Filistin halkına yardımlarını sürdürmesi” çağrısında bulundu.

  Öte yandan, Hamas liderlerinden Halil Ebu Leyla, AB'den Filistinlilere 120 milyon avro tutarında yardım yapılacağına ilişkin açıklamayı memnuniyetle karşıladıklarını belirtti. “AB'nin bu kararının çok makul ve çok olumlu bir gelişme olduğunu düşündüğünü” belirten Ebu Leyla, AB yardımının yeni hükümet kurulduğu zaman da devam etmesi gerektiğini kaydetti.

  “Bu yardımı kabul ettiklerini” söyleyen Ebu Leyla, ancak ”yardımın verilmesinin, prensiplerine aykırı şartlara bağlanmasını ise reddettiklerini” belirtti. AB Komisyonu'nun dış ilişkilerden sorumlu üyesi Benita Ferrero-Waldner, Filistin yönetimine 120 milyon avro yardım aktarılacağını açıklamıştı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı