Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Mesajın izi cepte değil internette

  Özgür EKŞİ / ANKARA
  04 Ağustos 2006 - 00:00Son Güncelleme : 04 Ağustos 2006 - 01:54

  GSM operatörlerinin incelemelerinde Orgeneral Büyükanıt’ı karalayan cep telefonu mesajlarının izine henüz rastlanamadı. SMS’lerin internet üzerinden gönderilme ihtimalini değerlendiren emniyet, mesaj hizmeti veren siteleri de mercek altına aldı.

  ORGENERAL Yaşar Büyükanıt ile ilgili cep telefonu abonelerine giden kısa mesajların cep telefonu üzerinden değil, internetten gönderildiği tahmin ediliyor. İçişleri Bakanlığı, Büyükanıt mesajları ile ilgili GSM operatörlerinden bilgi istedi. Mesajların atıldığı tarihdeki kayıtları incelemeye devam eden GSM operatörleri, Bakanlık yetkililerine mesajların internet üzerinden gönderilmiş olabileceği bilgisini verdiler. Bunun üzerine İçişleri Bakanlığı birimleri, internet üzerinden SMS mesajı gönderme imkanı sunan servislerle ilgili araştırmalara başladı.

  SAHTE SMS

  İnternette dünyanın her yerine SMS göndermenizi sağlayan çok sayıda web sitesi bulunuyor. ’Fake SMS’ (sahte SMS) adı verilen ve ’gönderen’ kısmına istediğiniz ismi yazmanıza da imkan veren bu siteler, belli bir ücret karşılığında SMS göndermenizi sağlıyor. GSM operatörleri, bu durumda önce Büyükanıt SMS’lerinin hangi web sitesi üzerinden gönderildiğinin belirlenmesi ve sonrasında da o web sitesini kullananların ip (internet protokolü) adresi veya kredi kartı numarasından takip yapılması gerektiğini belirtiyorlar.

  NASIL ÇALIŞIYOR

  İnternet üzerinden kimliğinizi gizleyerek ve bir başkasının adıyla SMS göndermek çok kolay. Bunun için bir cep telefonu abonesi olmanıza bile gerek yok. Yüzlerce internet sitesinden küçük bir ücret karşılığı bu hizmeti alabiliyorsunuz. Merkezi Güney Afrika Cape Town’da bulunan Clickatell, ’Fake SMS’ konusunda en çok bilineni. Clickatell ve benzeri web sitelerini kullanabilmek için bir kredi kartına ve bilgisayara ihtiyacınız var. Clickatell’i kullanmak için önce bilgisayarınıza küçük bir program yüklüyorsunuz. Başlangıçta size 5 bedava SMS hakkı veriliyor. Daha sonra kredi kartınızla en az 200 adet olmak üzere SMS kontörü satın alıyorsunuz. 200 kontörün fiyatı 8.8 Euro. Orgeneral Yaşar Büyükanıt ile ilgili SMS’leri kimin gönderdiği konusundaki araştırmada, GSM operatörlerinden bilgiye ulaşılamazsa, bu SMS’lerin internet üzerinden gönderildiği kesinlik kazanacak.

  Komutanların cebine de SMS

  ORGENERAL Büyükanıt’ı karalayan cep telefonu mesajlarının, Genelkurmay Başkanı ve diğer komutanların gizli telefonlarına da gönderildiği ortaya çıktı. Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanları, emir subayları hatta korumalarına da aynı SMS’lerin yollandığı bildirildi.

  Erdoğan adına SMS gönderdik

  İNTERNET üzerinden sahte SMS gönderilmesini biz de test ettik. Bunun için 8.8 Euro’ya Güney Afrika merkezli Clickatell’den 200 SMS satın aldık. Bilgisayarımıza kurduğumuz küçük bir program sayesinde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan gönderiliyormuş gibi, ’Değerli vatandaşım. Hayırlı günler dilerim’ mesajı oluşturduk. Ve mesajı internet üzerinden kendimize gönderdik. Mesaj, cep telefonumuza ’Gönderen’ bölümünde ’T. Erdoğan’ yazısı ile ulaştı.

  Mustafa KUTLAY

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı