« Hürriyet.com.tr

Meryem'in hikayesi beni çok etkiledi

Uzun süredir birçok sinema filmi ve dizide gördüğümüz İsmail Hacıoğlu ile şu sıralar çekimlerini yeni tamamladığı sinema filmi Meryem’i ve oyuncu Vildan Atasever ile olan evliliğini konuştuk.

Hürriyet Haber
X

Yönetmen Atalay Taşdiken’in yeni filmi Meryem’de rol alıyorsunuz. Bu projeden biraz bahseder misiniz?   

Meryem filmi, Anadolu'nun herhangi bir köyünde yaşayan binlerce kızımızdan sadece bir tanesinin hikayesini anlatıyor. Saf ve temiz bir kızın, hayat tarafından nasıl sınandığının hikayesi… Bekleyenlerin hikayesi...

Filmde gerçek bir hayat hikayesi anlatılıyor diye duydum, doğru mudur?                               

Bu hikaye birebir yaşanmış bir hikaye olmasa da çok gerçekçi. İzlediğinizde yaşanmış ve yaşanabilecek olduğunu, inandırıcılığını göreceksiniz.

Siz nasıl dahil oldunuz bu projeye? Nasıl bir karakteri canlandırıyorsunuz, bu rolü kabul etmenizde ne etkili oldu?

Biz Atalay Hoca’yla başka bir iş için görüşmek üzere buluşmuştuk ki toplantı sonunda Meryem'in senaryosuyla oradan ayrıldım. Murat diye kasabadan bir genci oynamaya çalıştım ben. Askerden yeni gelmiş ama bazı problemlerle gelmiş bir genç. Çevresindekileri “Ne olmuş bu çocuğa?” diye dertlendirecek kadar psikolojik sorunlarla dönmüş biri. Askerliği zor şartlar altında yapmış binlercesinden biri o da... Meryem’in konusunun beni çok etkilediği ve Murat’ın hikayeye olan katkısına inandığım için bu rolü kabul ettim.

Peki, siz daha önce Anadolu’da bulundunuz mu hiç, gözlem yapma fırsatı bulabildiniz mi? Anadolu’daki yaşamla ilgili neler düşünüyorsunuz?

“Anadolu insanı bir başkadır” lafıyla büyüdüm. Gerçekten de bambaşkaymış. Çekim yaptığımız yerlerden biri olan Akşehir, inanılmaz güzel bir yer. Her yer tarih, her yer bir sürü sırla örtülü. Kurtuluş Savaşımızın da orada başlamış olması ayrı bir heyecandı benim için. Kim bilir daha ne güzellikler var memleketimizde. Anadolu denilen koskoca diyar, tarihteki onca karışıklığına rağmen hala huzurlu, gidip görülesi, uzun uzun kalınası yerler. Tanrı misafiri bekleyen insanlar var hala orada.

Filmde başka hangi oyuncular yer alıyor?    

Zeynep Çamcı, Zerrin Sümer, Mustafa Uzunyılmaz, Gafur Uzuner ve tabii ki Celil’imiz var (Celil Özüak).

RÖPORTAJIN DEVAMI HÜRRİYET AİLE'DE

Kaynak:

Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Dünyayı turlayarak düğün çekimi yapan çift
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Yedi yıldır karavanlarıyla dünyayı geziyorlar
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Çin'deki büyük buz mağarası hiç erimiyor!
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Sanal değil gerçek! 30 bin dolar verip kayboluyorsunuz
Hafta sonu Hafta sonu
İstanbul'da saklı cennet: Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi
GezginGezgin
Su ve ateşin şehri: Budapeşte