MERSİN HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Mersinli mühendislerden tepki

DHA
12.06.2018 - 14:58Son Güncelleme :
DHA

MERSİN, (DHA) - MERSİN'de TMMOB İl Koordinasyon Kurulu, hazırlanacak olan yeni yapı ruhsatları ile mühendis ve mimarların imar sürecinde yer almamasına tepki gösterdi.
2 Mayıs 2018'de Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğ ile yürürlüğe giren TS 8737 numaralı yeni Yapı Ruhsatı Form Standartları ile Yapı Ruhsatları'nda, proje müellifleri ile şantiye şefi mühendis, mimarların ve yapı denetçilerinin imzalarının yer aldığı bölümlerin kaldırılmasına tepki gösteren meslek odaları İnşaat Mühendisleri Odası'nda bir araya geldi. Burada düzenlenen toplantıda konuşan Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Seyfettin Atar, yeni yapı ruhsatında yalnızca düzenleyen idare yetkilileri ve yapı denetim şirketi yetkilisinin ıslak imzalarının yer aldığını belirterek, "Yapı ruhsatlarında imza haneleri kaldırılamaz, bakanlığı uyarıyoruz işlem derhal geri alınmalıdır. Bu uygulama sahte mühendisliğin önünü sonuna kadar açmış olacak ve hem kamusal hem de mesleki anlamda ciddi sorunları beraberinde getirecektir. Dolayısıyla, bu uygulamaya, ileride telafisi olmayan sonuçlar doğuracağı için son verilmelidir. Meslektaşlarımızın hizmet ürettiği ve isimlerinin yazılı olduğu bir belge olan yapı ruhsatının, bilgileri dışında oluşturulmasını kabul etmiyoruz" dedi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Mersinli mühendislerden tepki haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı