« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Mersin'in Akdeniz umudu

Eski Devlet Bakanı ve Mersin Milletvekili Kürşad Tüzmen, “Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan garanti mektubunu verdi. 23 Şubat'ta Akdeniz Oyunları'nın Mersin'de yapılacağı müjdesini alacağımıza inanıyorum” dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Akdeniz Oyunları Komitesi İcra Komisyonu toplantısında alınan kararla 2013 Akdeniz Oyunları'nın Yunanistan'dan alınması, adaylık sürecinde yarışan ve finalde kaybeden Mersin'i heyecanlandırıyor.

Kürşad Tüzmen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kendisinin de olimpiyat komitesinin bir üyesi olduğunu belirterek, 2013 Akdeniz Oyunları'nı Mersin'e kazandırmak için yoğun bir kulis içerisinde olduklarını ve lobi çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

2013 Akdeniz Oyunları'nın daha önce Volos şehrine verildiğini, ancak, Yunanistan'ın yaşadığı ekonomik kriz nedeniyle bu ülkede yapılma ihtimalinin ortadan kalktığını ifade eden Tüzmen, “Şimdi, Türkiye, İspanya ve Libya yarışıyor. Olimpiyat komitesi üyeleri ile yaptığım görüşmelerde, Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın garanti mektubunu imzalayıp vermesi durumunda, Türkiye'nin en şanslı ülke olacağı sözünü aldık. Başbakanımız da garanti raporunu imzalayarak, oyunların Mersin'de yapılması için her türlü desteği verdi. 23 Şubat'ta, oyunların Mersin'de yapılacağı müjdesini alacağımıza inanıyorum.”

Akdeniz Oyunları için Mersin'in yanı sıra İspanya'nın Tarragone ve Libya'nın Trablus kentlerinin de adının geçtiğini ifade eden Tüzmen, “Ancak, en şanslı ülke olarak Türkiye'yi görüyorum. Çünkü, biz hazırız. Türkiye, genç nüfusu ve gelişen ekonomisi ile bu organizasyonu en iyi şekilde gerçekleştirecektir. Ayrıca, Mersin'in altyapısına, potansiyeline güveniyoruz” diye konuştu.

ORGANİZASYONUN TANITIM ÖNEMİ

Tüzmen, 2013 Akdeniz Oyunları'nın Mersin'de yapılması halinde Türkiye'nin tanıtımına da önemli katkı sağlanacağını vurgulayarak, “Mersin Akdeniz'in en önemli şehri olacak. Başbakanımızın desteğiyle bu iş 23 Şubat'ta nihayetine kavuşmuş olacak ve emeklerimizin karşılığını alacağız” dedi.

Tüzmen, Erzurum'da yapılan 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları'na kısa sürede hazırlanılarak gerçekleştirilmesinin Türkiye adına iyi bir referans olduğunu söyledi.

Bu tür büyük bir organizasyonun kısa sürede yapılabilmesinin, 2013 Akdeniz Oyunları'nın da aynı şekilde gerçekleştirilebileceğinin teminatı olarak görülmesi gerektiğini vurgulayan Tüzmen, şunları kaydetti:
“Türkiye tek vücut oldu. Cumhurbaşkanımızdan, başbakanımıza, bakanlarımızdan milletvekillerine kadar birlik içerisinde, 2013 Akdeniz Oyunları'nın Mersin'e alınması için yoğun bir kulis yaptık. Artık, heyecanlı bekleyiş başladı. İnanıyorum ki, son gülen Türkiye ve Mersin olacak.”

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler