« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Mersin'e 200 milyon euroluk yatırım

Ekonomik kriz nedeniyle birçok yükümlülüğü yerine getiremeyen Yunanistan'dan düzenleme hakkı alınan 2013 Akdeniz Oyunları'na Mersin'in ev sahipliği yapması yönünde Akdeniz Oyunları Uluslararası Komitesi (ICMG) tarafından istenen garanti mektubunun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanmasının ardından, kentteki heyecan arttı.

A.A.
SON GÜNCELLEME
2017 Akdeniz Oyunları'na da adaylık başvurusunu yapan Mersin'de, 2013 Akdeniz Oyunları'nın alınması halinde gerek spor gerekse turizm açısından önemli yatırımlar yapılması bekleniyor.

Mevcutların modernizasyonu ve yeni tesislerin yapılması ile uzun yıllar tesis eksikliği hissedilmeyecek kentte, gelecek yıllarda uluslararası organizasyon sayısında da artış sağlanacak. Halkın spor bilincinin gelişmesine katkı sunacak oyunlar, önemli projelerin hayata geçirilmesi planlanan Mersin'e, turizm alanında da fırsat sunacak.

Ulaşım ve konaklama alanlarındaki eksikliklerin giderileceği kentin Avrupa, Asya ve Afrika'nın özellikle Akdeniz'e kıyısı olan ülkelerde daha fazla tanınması sağlanacak. Yaklaşık 10 bin kişinin 15 gün süreyle kentte konaklayacak olması esnaf için de önemli bir ekonomik kaynak yaratacak. Son yıllarda önemli organizasyonlara imza atan Türkiye'nin, Mersin'le Akdeniz Oyunları'nı alması uluslararası alanda prestijini de artıracak.

Avrupa Atletizm Atmalar Kış Şampiyonası, Avrupa Açık Deniz Yüzme Şampiyonası, Balkan Badminton Şampiyonası gibi önemli spor organizasyonlarına ev sahipliği yapan Mersin, özellikle 2007'den bu yana yapılan spor tesisleriyle de öne çıkıyor. Bu tesislere ek olarak oyunların Mersin'e verilmesi halinde, stat, kapalı yüzme havuzu, atış poligonu, boules-petnak salonu, çok amaçlı spor salonu, tenis kortları yapılacak, mevcut tesislerin de bakım-onarım çalışmalarına zaman kaybetmeden başlanacak.

ICMG BAŞKANI ADADİ'NİN GÖNLÜ MERSİN'DEN YANA

Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen hafta Vali Hasan Basri Güzeloğlu başkanlığındaki heyetle Cezayir'de Uluslararası Akdeniz Oyunları Komitesi (ICMG) Başkanı Amar Addadi'yi ziyaret ederek Mersin için umut vaat eden bir görüşme yaptıklarını söyledi.

Ziyartte Mersin'de yapılması gerekenlerin tartışıldığını belirten Özcan, şöyle devam etti:
“Adadi, tatil köyünü nasıl yapacağımızı sordu. Biz de Mersin Üniversitesi Çiftlikköy Yerleşkesi'nde yapımı süren bin kişilik yurt inşaatına ek olarak 5 bin kişilik yeni bir bina daha inşa edeceğimizi anlattık. Öte yandan stat eksikliğini de İstanbul'daki Türk Telekom Arena Stadı'nın bile bir yılda yapıldığını göz önünde bulundurarak, 30 bin kişilik yeni bir stadı bir yılda rahatlıkla bitirebileceğimizi vurguladık. Bunları yaptığımızda spor salonu ile kapalı yüzme havuzu eksiğimiz kalıyor. Zaten onlar da 2 yıl içerisinde rahatlıkla yapılabilecek çalışmalar. Görüşmeler sırasında, Addadi'ye 'gönlünüz kimden yana?' diye sordum ve 'Gönlüm Türkiye'den, Mersin'den yana' şeklinde cevap aldım. Buradan da anlaşılabileceği gibi artık oyunlar, büyük ihtimalle bizim.”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ICMG Yönetim Kurulu tarafından istenen garanti mektubunu imzalandığını anımsatan Özcan, “Başbakan Erdoğan'ın güven mektubunu imzalamış olması, hükümetin bu konuda yapılacak yatırımlara destek vereceğinin göstergesi. Daha önce yaptığımız araştırmada, Mersin'in bu oyunlar için 200 milyon Avro'ya ihtiyaç duyacağını belirledik. Garanti mektubunun imzalanmasıyla bütçe de kesinleşmiş oldu” dedi.

MERSİN'E 200 MİLYON AVRO HARCANACAK

Türkiye'nin şu anda organizasyonu alabilmek için Libya ve İspanya ile yarıştığına işaret eden Özcan, sözlerini şöyle sürdürdü:
“En güçlü aday biziz. Libya'dan korkmuyoruz. Ama İspanya'dan çekiniyoruz. Fakat biz sporcuların uçak biletlerinden konaklamaya, yemeden içmeye kadar tüm masrafını da karşılayacağımızı belirttik. Böylece ayrıcalığımızı gösterdik.
Oyunların Mersin'e getirilmesiyle öncelikle Mersin'i Avrupa ve dünya tanıyacak. Mersin bir spor şehri olarak bilinecek. Bugüne kadar Mersin'de çok güzel şeyler olmasına rağmen, maalesef hep kavga edilen bir terör şehri gibi gösterildi. Bu nedenle oyunlar yanlış imajı yıkmak için de avantaj olacak. Mersin kültürü, sanatı, sanayisi ve sporuyla günlerce dünyaya kendini anlatacak. İkinci kazanımımız ise 200 milyon Avroluk bir ödenek kentimizde harcanacak ve spor faaliyetlerimiz ivme kazanacak.”

15 Şubat Salı günü Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkan Yardımcısı Türker Arslan, İl Gençlik ve Spor Müdürü Emrullah Taşkın, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Fuar Müdürü Süleyman Cengiz ile Fransa'nın başkenti Paris'e gideceklerini bildiren Özcan, “Bu ziyarette Fransa Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Denis Masseglia ve Genel Sekreteri Jean Pierre Mougin ile görüşeceğiz. Bu görüşme bizim için çok önemli. Çünkü Fransa çevresindeki ülkelerin kullandıkları oy üzerinde çok etkili. Yapacaklarımızı onlara atlatmamız ve onlardan olur oyu almak organizasyonunun Mersin'e getirilmesinde belirleyici olacak” diye konuştu.

TURİZM YATIRIMLARI HIZLANACAK

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Şerafettin Aşut, 2013 Akdeniz Oyunları'nın Mersin'de yapılabilme olasılığının konuşulmasının, kentin bunu gerçekten istemesinden kaynaklandığını söyledi.

Başta Valilik ve Büyükşehir Belediyesi olmak üzere kentteki tüm dinamiklerin oyunları kente kazandırmak için tüm lobi faaliyetlerini yaptığını ve yapmaya devam ettiğini anlatan Aşut, “Biz de Akdeniz havzasındaki tüm uluslararası faaliyetlerimizde, iş görüşmelerimizin ardından bu oyunlar için destek aradık. Konuyu hep gündemde tutarak bu oyunlara olan istekliliğimizi gösterdik” dedi.

Yunanistan'ın oyunları yapamayacağını önceden tahmin ederek lobi faaliyetlerini hızlandırdıklarını anlatan Aşut, şöyle konuştu:
“Rakiplerimizden İspanya'nın bu oyunları yakın zamanda düzenlemiş olması, Libya'nın ise komiteye çok cazip gelmemesi, Türkiye'yi ve Mersin'i öne çıkardı. Özellikle son yıllarda birçok uluslararası yarışmanın İstanbul, İzmir gibi büyük şehirlerin dışında da başarılı bir şekilde organize edilmesi Mersin için de olumlu bir referans oldu.
Addadi'ye gerçekleştirdiğimiz ziyaret sırasında bu konudaki arzumuzdan çok etkilendiğini gördük . Özellikle Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu'nun kent dinamiklerini bir araya getirerek oluşturduğu bu güçlü tabloya, Başbakanımızın da destek olması Mersin adına bizleri sevindirdi. Bu organizasyon Mersin'in üstesinden gelemeyeceği bir şey değil. Elbette eksiklerimiz var. Ama kısa sürede bu alt ve üst yapı eksiklerini tamamlayabiliriz.”
Oyunlar süresince kentin elde edeceği gelirden ziyade daha uzun vadede kazandıracaklarına odaklandıklarını vurgulayan Aşut, “Akdeniz Oyunları kente önemli spor tesisleri kazandırması ve şehrin uluslararası boyutta tanıtımının yapılması açısında çok önemli. Ziyaretçi sayısının artmasının özellikle turizm yatırımlarını ve havaalanı yatırımını hızlandıracağına inanıyoruz. Oyunlar Mersin'de yapılırsa kentimize olağan üstü bir hareket, ötesinde büyük bir motivasyon gelecektir. Çünkü Mersin kendisine verileni ülkenin ekonomisine, zenginliğine, huzuruna misli ile geri verecek bir kenttir” diye konuştu.

AKDENİZ OYUNLARI

26 spor dalı ile olimpiyatlardan sonra dünyada en fazla branşın bir arada yapıldığı Akdeniz Oyunları, Akdeniz'e kıyısı olan 24 ülkenin katılımı ile 4 yılda bir gerçekleştiriliyor. Olimpiyat kurallarının geçerli olduğu ve 15 gün süren oyunlarda 3 bin 500'e yakın sporcu mücadele ediyor.

İlk defa 1951 yılında düzenlenen ve en büyük amacı katılan ülkeler arasında toplumsal, kültürel ve sosyal yakınlaşmayı sağlamak olan oyunlara Akdeniz ülkeleri, özellikle turizme açmayı ve yatırım yapmayı planladıkları şehirlerle aday oluyorlar.

İlki Mısır'ın İskenderiye kentinde gerçekleştirilen oyunlar sırasıyla İspanya-Barcelona (1955), Lübnan-Beyrut (1959), İtalya-Napoli (1963), Tunus-Tunus (1967), Türkiye-İzmir (1971), Cezayir-Cezayir (1975), Yugoslavya-Split (1979), Fas-Kazablanka (1983), Suriye-Lazkiye (1987), Yunanistan-Atina (1991), Fransa-Languedoc-Roussillon (1993), İtalya-Bari (1997), Tunus-Tunus (2001), İspanya-Almeria (2005), İtalya-Pescara'da (2009) düzenlendi. Türkiye'nin 40 yıl önce İzmir ile ev sahipliği yaptığı organizasyonu, bazı ülkeler ise iki kez gerçekleştirme şansını yakaladı.

Bunları da Beğenebilirsiniz