MERSİN HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Mersin'de Sel, Taşkın ve Su Baskını Çalıştayı 

DHA
29.12.2017 - 16:08Son Güncelleme :
DHA

MERSİN, (DHA) - MERSİN Kent Konseyi Başkanlığı tarafından yürütülen Sel, Taşkın ve Su Baskını Çalıştayı gerçekleştirildi.
Kent Konseyi binasında düzenlenen çalıştaya Erciyes Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Mersin Üniversitesi öğretim üyeleri, 15 kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri ile yerel yönetim temsilcileri katıldı. Kentin önemli bir sorunu olan taşkın ve su baskınlarıyla ilgili sorunların masaya yatırıldığı çalıştayda, üniversite ve kurumların birlikte neler yapabileceği tartışıldı. Çalıştayın ilk kısmında, son bir yılda kentte 4 defa yaşanan sel ve su baskınının nedenleri olarak, Mersin'in coğrafi özelliklerinin sel ve su baskını riskini arttırması, kuru derelerinin imara açılması, mevcut derelerin şehir merkezi kısmında üstünün dar ve yetersiz kapatılması, üstü kapalı kısımlarının temizliklerinin düzenli yapılmaması, kentin yağmursuyu altyapısının yetersiz olması, dereler üzerindeki köprü ve menfezlerin dar ve yetersiz olması gösterildi.
Çalıştayın ikinci kısmındaki kısa ve uzun vadeli çözüm önerileri ise, dere yataklarında yapılaşmaya izin verilmemesi, Taşkın Yönetim Planı'nın bir an önce yapılarak yürürlüğe konulması, dere yataklarının tespiti ve bunların imara açılmaması, kayıtlı kayıtsız bütün derelerin temizlenmesi, derelerin üstünün kapatılarak ağaçlandırılmasının önüne geçilmesi, dereler üzerindeki köprü ve menfezlerin su akışına uygun hale getirilmesi için görevli ve sorumlu kuruluşların bir an önce çalışmalarını yoğunlaştırmasının sağlanması olarak sıralandı.


FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Mersin'de Sel, Taşkın ve Su Baskını Çalıştayı  haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

MERSİN(İÇEL) NAMAZ VAKİTLERİ

20 Ekim 2018, Cumartesi
 • İmsak
  05:27
 • Guneş
  06:46
 • Öğle
  12:32
 • İkindi
  15:37
 • Akşam
  18:07
 • Yatsı
  19:21
Sayfa Başı