Gündem Haberleri

  Mersin'de sel 3 can aldı

  Hürriyet Haber
  03.12.2001 - 11:11 | Son Güncelleme:

  Mersin`de 2 gündür süren sağanak yağış ve su baskınları nedeniyle 3 kişi hayatını kaybetti. Yaklaşık bin ev sular altında kaldı.

  İki gündür aralıksız yağan yağmur gece şiddetini artırınca dereler taştı, köprüler yıkıldı, ana yollar çöktü. 1000'e yakın ev sular altında kaldı. Çok sayıda hayvan telef oldu. Kentin Antalya ve Adana yönünde karayolu ve demiryolu ulaşımı uzun süre yapılamadı. Altyapının iflas ettiği Mersin'de okullar bugün tatil. Kente son 3 günde metrekareye toplam 420 kilogram yağış düştü.

  Barbaros mahallesi Altay Apartmanı`nın zemin katındaki evlerini su basan ve kimliği henüz öğrenilemeyen 7-8 yaşlarındaki bir çocuk hayatını kaybetti. Aynı dairede baygın vaziyette bulunan iki kadın da Devlet Hastanesi`nde tedavi altına alındı.  Mezitli Beldesi`nde daha önce ölü bulunan kişinin kimliği de belirlendi. Boğularak ölen kişinin Kerim Girişken olduğu bildirildi. 

  Ekipler, baskına uğrayan evlerde su tahliyesi için gece boyunca çalışmalarını sürdürdüler. Telefon görüşmelerinin güçlükle sağlandığı, elektriklerin kesilmesiyle tamamen karanlıkta kalan kentte, bulvar, cadde ve sokaklarda mahsur kalmış çok sayıdaki araç, ulaşımın sağlıklı gerçekleşmesini engelliyor. 

  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer`in İçel ve çevresinde meydana gelen sellerle ilgili olarak İçel Valisi Akif Tığ`dan bilgi aldığı bildirildi. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi`nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Sezer, aşırı yağışlar sonucu İçel ve çevresinde meydana gelen sellerin günlük yaşamı olumsuz etkilemesi ve 3 yurttaşın yaşamlarını yitirmesine yol açması nedeniyle, İçel Valisi Akif Tığ`danbilgi aldı.  Açıklamada, şöyle denildi:

  "Cumhurbaşkanı Sezer, yaşamını yitiren yurttaşlarımıza Tanrı`dan rahmet, ailelerine başsağlığı ve İçelliler`e geçmiş olsun dileklerini iletmiştir."

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı