MERSİN HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Mersin'de öğrencilere bilinçli tüketici eğitimi

DHA
09.05.2018 - 12:03Son Güncelleme :
DHA

MERSİN, (DHA) - MERSİN Büyükşehir Belediyesi gençlere 'Zabıta Bilinçli Tüketici Yetiştiriyor' sloganı eğitim veriyor.
Geleceğin teminatı ve aynı zamanda tüketicileri olan gençlerin tüketim konusunda bilinçli yetişmesini sağlamak amacıyla düzenlenen eğitim Barbaros Ortaokulu'nda başladı. Zabıta Dairesi Başkanlığı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile gerçekleştirilen proje kapsamında, kent genelindeki ilk ve orta öğretim düzeyinde eğitim veren okullarda bilinçli tüketim eğitimi veriliyor.
Zabıta personelleri tarafından verilen eğitimlerde, tüketim konusunda toplum olarak bilinçli hareket edilmesi gerektiği, gereksiz alışveriş yapılmaması, alışveriş yaparken alınan ürünün kalitesine, bütçeye uygun olup olmadığına, fiyat etiketine dikkat edilmesi gerektiği konusunda bilgiler verildi. Bozuk veya hatalı bir ürün alındığında geri iade koşulları, başvurulması gereken kurumlar konusunda da öğrenciler uyarıldı. Gıda ve tıbbi maddeleri alırken nelere dikkat edilmesi gerektiği, alışveriş yaparken satın alınan ürünlerin son kullanma tarihinin, etiketlerinin ve garanti belgesi olup olmadığının kontrol edilmesinin yararından bahseden yetkililer, öğrencilerin merak ettiği soruları da yanıtladı.
13 ilçede belirlenen okullarda verilecek eğitimler, yeni eğitim öğretim döneminde de devam edecek.
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Mersin'de öğrencilere bilinçli tüketici eğitimi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı