MERSİN HABERLERİ

Mersin'de kent ve kır ilişkisi tartışıldı

DHA
14.04.2016 - 12:41Son Güncelleme :
DHA

MERSİN'de bir araya gelen şehir ve bölge plancıları geçmişte günümüze kentsel ve kırsal ilişkileri masaya yatırarak, gelişen kentsel tarıma dikkat çekti.
Mersin Üniversitesi Bölgesel İzleme Uygulama ve Araştırma Merkezi (BİAMER) tarafından 'Dünyada ve Türkiye'de kent ve kır karşıtlığı yok olurken bölgeyi yeniden düşünmek' başlıklı seminer düzenlendi. Seminere, Çukurova Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Lutfi Altunsu, Toros Üniversitesi öğretim elemanları, Mersin Üniversitesi öğretim elemanları ile çok sayıda doktora, yüksek lisans ve lisans öğrencileri katıldı.
Ortadoğu Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü'nde öğretim üyesi Prof. Dr. İlhan Tekeli'nin konuşmacı olarak katıldığı seminer öncesi söz alan BİAMER Müdürü Yrd. Doç. Dr. Fikret Zorlu, bölgenin ekonomik, sosyal, coğrafik yönden gelişmelerini izleyerek veri tabanını oluşturmak amacıyla 2013 yılında kurulan BİAMER hakkında bilgi verdi. Zorlu, bu yılki seminerler dizisinin üçüncüsünü gerçekleştirdiklerini belirterek katılımından dolayı Tekeli'ye teşekkür etti.
Zorlu'dan sonra söz alan İlhan Tekeli ise "Uzun yıllar önce bize öğretilen 'Kentte yaşayanlar anonim ilişkiler içinde rasyonel olarak davranırlar, kırda yaşayanlar ise daha çok geleneksel değerlere sahiptir' anlayışı günümüzde geçerli değil" dedi.
Günümüzde kent ve kır karşıtlığının kalmadığını ve bu kavramlarının yeniden değerlendirilmesi gerektiğini kaydeden Tekeli şunları söyledi:
"Sanayi döneminde sınırları ve formu belli olan kent, günümüzde saçaklanarak büyüme gösterirken kırsal kesim, günümüzde yalnızca tarım ve ormancılık faaliyetlerinin yeri değil aynı zamanda sanayi ve turizm alanı. Organize sanayi hizmetleri eski kırsal alanın üzerine yayılırken kentlerde de bir kentsel tarım söz konusu. Bu yüzden kent ve kır ayrımı açıklığını kaybederek işlevleri bakımından bulanıklaşmıştır. Yeni kentin formu da belli değil sınırları da."
MERSİN, (DHA)
ME(ÖK)(14.04.2016,FOTOĞRAFLI)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden Mersin'de kent ve kır ilişkisi tartışıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Nisan 2016 tarihinde saat 12 41’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Mersin'de kent ve kır ilişkisi tartışıldı haberi güncellenecektir.

  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ekim 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:34
  • Guneş
   07:14
  • Öğle
   13:00
  • İkindi
   15:59
  • Akşam
   18:23
  • Yatsı
   19:52
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı