MERSİN HABERLERİ

Mersin'de bir kızıl şahin yaralı bulundu

AA / Derviş Çömez
25.02.2016 - 10:44Son Güncelleme :

- Mersin'in Erdemli ilçesinde vatandaşlar tarafından arazide bulunan ve sağ ayağı kırık olduğu belirlenen kızıl şahin, tedavi altına alındı- Doğa Koruma ve Milli Parklar Erdemli Şefi Çetin: "Yaralı kızıl şahin 2 yaşında ve nesli tükenme tehlikesi altında olan kuş türleri arasında yer alıyor"

AA / Derviş Çömez

MERSİN (AA) - Mersin'in Erdemli ilçesinde bir ayağı kırık olarak bulunan kızıl şahin tedavi altına alındı.

Erdemli-Ayrancı karayolunda yaralı halde bir kızıl şahin bulan vatandaşlar, durumu Orman ve Su İşleri Bakanlığına bağlı Doğa Koruma ve Milli Park Erdemli Şefliği yetkililerine bildirdi. Ekipler tarafından teslim alınan ve sağ ayağının kırık olduğu belirlenen kızıl şahin, tedavi altına alındı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Erdemli Şefi Mevlüt Çetin gazetecilere yaptığı açıklamada, ilk belirlemelerine göre, kızıl şahinin sağ ayağının kırık olduğunu ve uzun süre aç kalmasından dolayı bitkin düştüğünü söyledi.

Kızıl şahinin Tarsus'ta bulunan hayvanat bahçesinde tedavi edileceğini ifade eden Çetin, şöyle konuştu:

"Yaralı kızıl şahin 2 yaşında ve nesli tükenme tehlikesi altında olan kuş türleri arasında yer alıyor. O yüzden çok kıymetli. Bize genelde avcılar tarafından vurulan vücudunun çeşitli yerlerinden saçma isabet eden kuşlar getirilirdi. Ancak bu yırtıcı kuşun sağ ayağı bir yere çarpmadan dolayı baldırından kırılmış. Hayvan hareket edemez hale gelmiş. Yaralı kuşun ayağı tedavi edildikten sonra doğal yaşamına geri bırakılacak."

Çetin, tüm canlıların yaşama hakkı bulunduğunu, nesli tükenme tehlikesi altında olan yırtıcı kuşlara daha fazla dikkat edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden Mersin'de bir kızıl şahin yaralı bulundu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Şubat 2016 tarihinde saat 10 44’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Mersin'de bir kızıl şahin yaralı bulundu haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı